Následkem letošní dlouhé zimy zřejmě letos klesne průměrný výnos obilí ve srovnání se dvěma předchozími lety. Zima zdrží jarní práce až o měsíc, což se projeví na zkrácení vegetační doby jarních obilovin. Škody na plodinách zasetých na podzim se v některých regionech už projevily. Přesnější závěry ale bude možné učinit, až sníh roztaje, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.
Na některých místech kvůli střídání teplot porosty pokryla ledová krusta, pod níž rostliny bez přístupu kyslíku vymrzají, dodal Veleba. Poškozeny podle něj mohou být například některé plochy ozimých ječmenů, ale zřejmě i dalších plodin.
Kvůli zpoždění jarních prací se navíc zkrátí vegetační období jarních obilovin. To znamená, že rostliny budou mít méně času na nasazení klasů, ve kterých je pak méně zrn, uvedl Veleba. Například na Hané nebo v Polabí už mělo být zaseto, nebo se mělo sít. Počasí to ale neumožňuje, řekl. Celkový dopad na sklizeň lze podle něj ale zatím těžko odhadovat.
Také podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského mohly na ozimech vzniknout škody zejména tam, kde chyběla sněhová pokrývka a rostliny čelily holomrazům. Podle něj je předčasné výsledek hodnotit.
Jak řekl Jirovský, záviset bude na dalším vývoji počasí a na tom, jak dlouho bude ležet sníh, který v zimě porosty chrání, na jaře už ale může přispět ke vzniku plísní. Silné mrazy podle dosavadních informací Zemědělského svazu poškodily některé vinice, týkat se to může i ovocných sadů.