06.09.2006 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhodobé držení pohledávky za Setuzou by mohlo omezit zdroje na podpory zemědělcům

Ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu Petr Buchal by byl rád, aby se nejpozději do konce roku uzavřela záležitost se čtyřmiliardovou pohledávkou za společností Setuza. Podle něj není možné, aby pohledávku fond dlouho držel a čekal na nové rozhodnutí vlády. Poukázal na to, že celoroční držení pohledávky zvýší fondu základ pro výpočet daně asi o 650 milionů korun a daňový odvod zhruba o 120 milionů korun. To je pro PGRFL citelné a mohlo by to omezit i zdroje na podpory, které ročně činí přibližně 700 milionů korun, hlavně v podobě dotací na úroky zemědělských úvěrů.

Rychlé vyřešení dalšího postupu chce Buchal prosazovat u nové ministryně zemědělství Mileny Vicenové. V úvahu podle Buchala přichází buď nový tendr, ovšem s větším zajištěním proti problémům s tím, že Setuza dluh neuznává, nebo vymáhání pohledávky.
Hlavním kritériem ve zrušeném tendru byla nabídnutá cena stanovená minimálně na 650 milionů korun. Po vyhodnocení nabídek v něm zůstali tři zájemci. První, firma AB Credit ze skupiny PPF, nabídla 815 milionů korun. Druhá, Eagle Crest ze skupiny podílející se na financování Setuzy, nabídla 763 milionů korun. Třetí v pořadí byl s nabídkou 702 milionů korun Campaspol, společný podnik německé společnosti Campa a české Spolchemie.
PGRLF koupil pohledávku za Setuzou od České konsolidační agentury letos v únoru za 465 milionů korun. Převod byl původně základem plánu, podle nějž měl stát pomocí pohledávky opět získat v potravinářské firmě vliv. Jednání na toto téma s vlastníky Setuzy ale nebyla úspěšná.
Stát přišel o vliv v Setuze loni na podzim, kdy musel PGRLF převést 38,3 procenta akcií firmy na společnost Český olej, ovládanou skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Transakce se uskutečnila na základě utajené opční smlouvy podepsané v roce 2002 a jejích dodatků. Hlavním akcionářem Setuzy je s téměř 53,4 procenta společnost Český olej, 37,3 procenta akcií drží firma Chapelco. Státu zbyla pohledávka zhruba 4,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down