Dluh Setuzy chce skupina PPF odkoupit za 570 milionů korun

Za pohledávky České konsolidační agentury vůči potravinářské společnosti Setuza je finanční skupina PPF ochotna zaplatit 570 milionů korun, potvrdil výkonný ředitel firmy PPF Investments Pavel Kuta v rozhovoru pro list Czech Business Weekly. Společnost Ernst and Young ohodnotila dluh Setuzy na 465 milionů Kč. Nabídka PPF je tak o 105 milionů vyšší než částka, za kterou by konsolidační agentura převedla dluh na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

Nominální hodnota dluhu Setuzy činí 1,7 miliardy Kč, se smluvními pokutami však dosahuje 4,1 miliardy Kč, píše Czech Business Weekly.
Firma PPF Investments minulý týden oznámila, že získala přednostní právo na koupi společnosti Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany pohledávku státu vůči Setuze vyřešit. Setuzu nyní prostřednictvím Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra.
Společnost PPF minulý týden rovněž uvedla, že zkoumá možnosti řešení problematického vztahu mezi Setuzou a státem, které by bylo ve prospěch všech zúčastněných stran. Potvrdila, že o pohledávku státu projevila písemný zájem.
Ministr zemědělství Jan Mládek v pátek řekl, že po vstupu skupiny PPF do hry o osud Setuzy zvažuje nové řešení, jak pro stát ve firmě opět získat podíl. Jednou z variant řešení je vyhlášení veřejné soutěže na prodej pohledávky za Setuzou, uvedl Mládek pro Mladou frontu Dnes. Nejdříve by však vláda podle ministra musela změnit své rozhodnutí.
S prodejem pohledávky jednomu zájemci je podle ministra Mládka potíž. Spočívá v tom, že jsme členy EU, takže pokud bychom při prodeji nevyhlásili veřejnou soutěž, bude Evropská komise zkoumat, zda nedošlo k veřejné podpoře, a mohli by vzniknout problém.
Analytici preferují variantu, kdy by stát svoji čtyřmiliardovou pohledávku za Setuzou prodal v otevřeném výběrovém řízení. Podle nich je tato metoda průhlednější než plánovaný převod na rolnický fond nebo případný přímý prodej skupině PPF.
Pohledávku za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun nyní drží Česká konsolidační agentura. Vláda ji chce převést na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *