18.06.2009 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dnes v Bruselu, po neděli v Lucemburku

Protestovat proti nízkým cenám mléka se dnes do Bruselu vypravily tisíce zemědělců unie. Téma cen mléka mléka a jeho kvót by se tak mohlo objevit na programu summitu hlav států a vlád, který dnes jako závěrečný pod českým předsednictvím začal v hlavním městě unie. Že by tomu tak mohlo být, připustil český premiér Jan Fischer, který summitu předsedá. Počítá se s tím, že německá kancléřka Angela Merkelová bude žádat o snížení mléčných kvót. Ty se však právě postupně a jen o několik málo procent zvyšují. Cílem je úplné odbourání v roce 2015.

Nyní dostávají evropští farmáři za litr mléka asi 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než činí náklady. Naši výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Pokud však Němci požadavek na snížení kvót na vrcholné schůzce skutečně vznesou, dohoda na tomto bodu je značně nepravděpodobná. Celá řada zemí, včetně Evropské komise, takový postup odmítá.
Další zemědělci se chystají jet protestovat proti situaci v prvovýrobě mléka do Lucemburku, kde začíná v pondělí rada ministrů zemědělství, jíž otázka mléka a mléčných kvót patří spíš než vrcholným představitelům členských zemí

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down