Do 16. května lze podat žádost o dotace na SZIF

Zemědělci se mohou ucházet prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu o přímé platby z Evropské unie, jejich národní dorovnání a také o příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech. Na všechny podpory je k dispozici více než patnáct miliard korun. O všechny tři podpory lze letos požádat na jediném kombinovaném formuláři. Žádost je nutné doručit nejpozději do 16. května. Poté je možné žádat ještě do 9. června, ale už se sankcí, informovala mluvčí fondu Jitka Sluková.

Sankcí je snížení dotace o procento za každý pracovní den zpoždění. Termín výplaty peněz je od 1. prosince 2005 do 30. června příštího roku. Přímé podpory představují klíčové zemědělské dotace a pro letošek se zvýší. Z unie má přijít 7,5 miliardy korun, pět miliard korun je vyčleněno na doplatek ze státního rozpočtu. O navýšení v rozsahu do dvou miliard korun ministerstvo zemědělství vyjednává. Podpora méně příznivým oblastem by se měla pohybovat kolem 3,1 miliardy.
Jak uvedla Sluková, v jednotlivých regionech jsou zatím odevzdány řádově stovky žádostí, nikde nebyla překročena tisícovka podání. Zájem zemědělců je podle ní velký, hodně se chodí ptát, konzultovat nebo si odebírají předtištěné formuláře. Silně vytížená je i informační telefonní linka 222 871 871, kterou mohou farmáři použít v případě nejasností.
Přímé podpory představují klíčové zemědělské dotace a pro letošek se zvýší. Z unie má přijít 7,5 miliardy korun, pět miliard korun je vyčleněno na doplatek ze státního rozpočtu. O navýšení v rozsahu do dvou miliard korun ministerstvo zemědělství vyjednává. Podpora méně příznivým oblastem by se měla pohybovat kolem 3,1 miliardy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *