Do České republiky by se mohl dostat i nakažlivý africký mor prasat

Do České republiky by se mohla kromě aktuální ptačí chřipky dostat i další nakažlivá choroba, kterou přenášejí volně žijící zvířata. Jde o africký mor prasat, který je v řadě evropských států. Informoval o tom ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. Nemoc se přenáší hlavně mezi divokými prasaty, loni bylo ohnisko choroby například v sousedním Polsku, kde se ale šíření povedlo zastavit. Aktuálně hrozí spíše nákaza, která by do ČR přišla z jihu, zaznamenána byla v Gruzii a Moldavsku. Zatím však nejde o akutní nebezpečí.

Nákaza je například na Ukrajině, kde ji ale kvůli složité bezpečnostní situaci podle odborníka veterináři příliš neřeší. Ukrajina sousedí jak se Slovenskem, tak potom s Polskem a dalšími státy, takže tam riziko zavlečení hrozí, dodal Šatrán.

Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo.

Už loni informovali o riziku přenosu choroby z Polska čeští veterináři myslivce. Došetřováním prezentovaným polskou stranou bylo zjištěno, že šíření nákazy souvisí převážně s ilegálním obchodem z neznámých zdrojů, s pohyby lidí, s nehlášením nákazy nebo s nedodržováním opatření biologické bezpečnosti, psal tehdy ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V Česku se africký mor prasat, který původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, nikdy nevyskytoval. Jde o akutní, vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému moru prasat. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace proti této nákaze není možná – jednak neexistuje, jednak ji legislativa nepřipouští.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down