Do čtvrtečního rána hrozí v Česku přes noc mrazy, mohou poškodit ovocné stromy

V celé České republice hrozí do čtvrtečního rána přes noc mrazy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak dnes původní výstrahu prodloužil o den. V nižších polohách mohou mrazy poškodit kvetoucí ovocné stromy. Meteorologové je doporučují chránit například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu.

Výstraha platí pro celou Českou republiku do čtvrtečních 08:00. Je vyhlášena s nízkým stupněm nebezpečí. "Noční minimální teploty budou do čtvrtečního rána klesat pod bod mrazu. Mráz by mohl v polohách pod 550 m n. m. poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně, slivoně a keře vinné révy," uvedli meteorologové. Nižší rostliny mohou lidí podle ČHMÚ ochránit zakrytím světlou netkanou textilií. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik, orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem slunce, nebo dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů," sdělil ústav. Do ČR podle meteorologů proudí studený vzduch od severovýchodu. Chladné tak budou i nadcházející dny. V první polovině týdne se nejvyšší denní teploty většinou nedostanou přes pět stupňů Celsia. Na horách meteorologové očekávají sněhové přeháňky, v nížinách déšť se sněhem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down