Do Dánska míří islandští norci pro obnovu chovů vybitých kvůli koronaviru

Do Dánska z Islandu míří norci pro obnovu chovu těchto zvířat. Od příštího roku mohou kožešinové farmy obnovit provoz. Premiérka Mette Frederiksenová předloni v listopadu nařídila všechny norky v zemi utratit s odůvodněním, že v těchto malých šelmách mutuje koronavirus a přenáší se na lidi, připomíná agentura DPA.  Z Islandu bude do Dánska převezeno na deset tisíc norků.

V listopadu 2020 jich bylo utraceno 13,5 milionu. Později se ukázalo, že pro tento radikální krok vládě chyběly právní základy. Nezávislá komise proto ve své zprávě počínání premiérky Frederiksenové a části její vlády zkritizovala.

Dánská rozhlasová stanice DR upozorňuje, že Dánsko po předčasných parlamentních volbách ze začátku října stále nemá novou vládu, a tak obnově chovu norků hrozí od začátku velké problémy. Veterinární inspekce se nevyjádřila k tomu, kdo má hradit nákladné zdravotní testy norků. U každého zvířete vyjdou na 86 eur (asi 2090 korun). Inspekce poukazuje na to, že příslušný ministerský post je stále neobsazen.

Sdružení chovatelů norků Danske Mink uvádí, že pokud se tyto nejasnosti do začátku ledna nepodaří vyřešit, hrozí, že norci, kteří do Dánska z Islandu připlují, budou muset být utraceni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down