27.05.2002 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do Hlinska přitéká více mléka

Kolem sedmdesáti pěti milionů korun vložila Mlékárna Hlinsko, s. r. o., v minulých dvou letech do svého rozvoje. Poslední velkou investicí je linka třetí generace, na které se do krabic „naleje“ za hodinu deset tisíc litrů trvanlivého mléka. Mezi zemědělci se hlinecká mlékárna těší dobré pověsti – platí jim totiž za surovinu více, než je její průměrná cena.

Denní zpracování mléka se po spuštění nové plnicí linky od firmy SIG Combibloc zvýšilo na téměř 600 tisíc litrů a řadí Hlinsko mezi největší zpracovatele. Do městečka na Českomoravské vrchovině dnes směřuje syrové mléko z různých koutů republiky. „Nakupujeme nejen od zemědělců z Vysočiny, ale i z Krkonoš a třeba i ze Znojma,“ dokresluje široký svozný záběr obchodní ředitel Mlékárny Hlinsko Jaroslav Beran.
Mléko pro vysočinský podnik svážejí dvě dopravní společnosti a zajíždějí také k velmi malým dodavatelům. Mlékárna je podle výkonného ředitele Miroslava Pekaře nechce vynechávat, přestože zajížďky pro malé množství dopravu prodražují. „Drobní producenti se časem budou muset spojit se svými dodávkami mléka. Každý, i my, se musí přizpůsobovat světu, Evropské unii, reagovat na neustále se měnící normy,“ poznamenává ředitel.
Mlékárna v Hlinsku vyrábí od roku 1943, kdy ji postavila firma Nestlé. Zůstává věrná svému tradičnímu zaměření: se svým proslulým zahuštěným mlékem Tatra ovládá tuzemský trh a úspěšně jej vyváží do celého světa kromě Austrálie. Vedle sušeného mléka, trvanlivého mléka, trvanlivé smetany, šlehačky a másla vyrábí od letošního února také čtvrtlitrové krabičky školního mléka Kravík s pěti příchutěmi. Další novinka - ovocný nápoj s mlékem, vitamíny a vlákninou nazvaný ACE – získala letošní Zlatou Salimu v kategorii nealkoholických nápojů.
Prostřednictvím obchodních řetězců a velkoobchodních firem se výrobky hlinecké mlékárny dostávají do celé republiky a na Slovensko. Pro některé supermarkety firma přímo balí trvanlivé mléko – pod značkou Clever pro Billu a Mince pro Meinla. V krabicích Tatra jej nabízí ve čtyřech druzích podle tučnosti od 0,5 do 3,6 procenta.
Loni v červenci převzala mlékárna certifikát ISO 9001, udělený společností Lloyd podle nových kritérií roku 2000. Stala se tak jedním z prvních podniků v oboru, který získal tento certifikát na základě nových norem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down