27.05.2003 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do Hustopečí tentokrát za fotbalem

V Hustopečích u Brna se konalo moravské kolo letošního fotbalového turnaje Zemědělec Cup 2003. Bohužel ambicím několika přihlášených týmů se nekompromisně postavily do cesty pracovní povinnosti, ale i tak zůstal dostatek bojechtivých jedinců a od hustopečské palubovky po celý den létaly jiskry, za které by se nemusel stydět ani pracovitý brusič.

Označení „moravské kolo“ není vlastně tak docela přesné, i když Moravané byli dozajista v převaze a někteří přeběhlíci z jejich řad dokonce nastoupili i ve dvou týmech z Čech, zástupců Prahy a Jindřichova Hradce. Ale dost bylo místopisu a národnostních třenic. Hurá zpět ke sportu, tomu milému koření našeho všedního zahálčivého života lemovaného tu a tam prací.
„Ty v…, ta je ale velká! Přeběhnu dvakrát tam a zpátky a je po mně! Kde je tady lékař? Kyslík prosím!“ i takovéto odborné hodnotitelské výroky se ozývaly v ranních hodinách z hrdel sportovců, kteří evidentně neměli zrovna natrénováno. A pozadu v nich rozhodně nezůstávali ani borci našeho pořádajícího týmu – Zemědělce.
Rozměry hustopečské víceúčelové haly skutečně budily respekt, protože řád soutěže byl jasně dán předem a počet hráčů stanoven na čtyři v poli plus brankáře, přestože i dvojnásobek playerů by se na hřiště bez problémů poskládal. Při takto určených pravidlech se dýchavičný obránce podíval tváří v tvář soupeřovu brankáři opravdu jenom stěží a pokud již k nějakému takovému výletu a setkání došlo, téměř vždy se jednalo (alespoň v podání některých) o situaci hraničící se srdečním kolapsem.
Zahajující duel obstarala díky nesmlouvavému losu mužstva z Čech. Tým Zemědělce v něm nemilosrdně převálcoval mužstvo Some a ví Bůh, že to bylo minimálně na rok naše poslední vítězství. Souboje s trénovanými aktivními hráči fotbalu z týmů Lukrom, Massey Ferguson a Agrotec, to už byla jiná a podstatně silnější káva. A naše počáteční naděje se stále více mísily s pocity beznaděje. Skálopevná obrana se s přibývajícími zápasy začala povážlivě drolit a malá okénka v ní se měnila ve výkladní skříně.
Asi těžko obstojí výmluvy, že jsme nechtěli Moravanům kazit radost v jejich domácím prostředí, opak je pravdou. Chtěli a jak. Jenže nezabrala ani taktická varianta s nakoupeným plechovkovým pivem, které mužská část populace pocházející z těchto končin neumí údajně ve větším množství, pochopitelně na rozdíl od nás, konzumovat a mohla by tedy mít posléze problémy s pohybovou koordinací. Kromě míčové techniky už se tady potvůrky naučili zvládat i zlatavý mok. Jelikož naši moravští soupeři si obdobnou taktickou variantu nezařadili do svého scénáře, museli jsme v následujících třech zápasech popíjet pouze z kalichu hořkosti a místní bílé ani červené speciality nám nebylo dopřáno okusit.
Vítězem byl zkrátka na celé čáře sport a jiné aktivity se nevedly. V moravském bratrovražedném boji se nakonec smál z prvního stupínku tým Massey Ferguson před Agrotecem, který k celkovému vítězství nevyužil takřka domácího prostředí a mužstvem Lukrom. Po vyhlášení nejlepšího střelce a brankáře, tradičně odměněných kořalkou, bylo načase říci nashledanou. Zamrzí snad jen ztráta soutěžního míče. Ale byl tam vůbec? Na fotografiích totiž zachycen není. A kdo ví, jak to vlastně všechno bylo.
Víme jen, že po sportovní stránce se den strávený v Hustopečích vydařil. Škoda, že už jsou asi nenávratně pryč časy nevázaného veselí a nekoordinovaného navazování neformálních vztahů, kdy v nastalém mumraji přísedící fanynky nevědívaly, čí že vlastně jsou. I v páteční podvečer každý ke své smůle spěchal za svými „neodkladnými“ povinnostmi. Možná proto jsme my Pražané, kteří jsme měli domů nejdál, zůstali na bitevním poli s posledními plechovkami pivečka jako poslední. Někdo tak dopadnout koneckonců musí, Moravané se u nás v Praze na Bílé hoře kdysi taky beznadějně tužili.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down