Do Jižní Korey nesmí belgické a nizozemské vepřové

Dovoz vepřového masa Belgie a Nizozemska zakákala Jižní Korea. Důvodem jsou podle veterinárních úřadů rakovinotvorné dioxiny, které se objevily v belgickém krmivu pro zvířata a které odebírala nizozemská firma.

Jižní Korea z obou zemí dohromady dovezla za prvních 11 měsíců minulého roku 25 678 tun vepřového masa. Jde zhruba o deset procent z celkového dovozu. Nizozemsko patří mezi největší světové vývozce masa a je podle agentury Reuters druhý největší producent živočišných krmiv v Evropě.
Nizozemský dohled nad potravinovou bezpečností VWA ve čtvrtek oznámil, že se našly dioxiny v krmivu pro prasata od belgické společnosti Profat TM. Podle VWA byl naměřený dioxin 25krát vyšší, než povoluje norma. Množství kontaminovaného materiálu je ale tak malé, že ohrožení zdraví veřejnosti nehrozí.
„Víme, že jde o velmi omezenou kontaminaci,“ řekl Pascal Houbaert z belgického potravinářského úřadu. „Snažíme se přesvědčit naše obchodní partnery k návratu do normální obchodní spolupráce,“ uvádí zpráva. Houbaert dodal, že se kontaminace dioxinem stále vyšetřuje. Podle internetových stránek úřadu ale v Belgii žádné zprávy o dioxinech nejsou. Nizozemský úřad VWA získal z farmy, kde se kontaminované krmivo objevilo, jeho vzorky a nyní je zkoumá. Úřad také zjišťuje, zda se další krmivo nedostalo také do dalších podniků s chovem prasat i drůbeže. VWA dá některá zvířata namátkově porazit, aby se zjistilo, zda se dioxiny nedostaly do masa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *