30.08.2006 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do křesla ministra životního prostředí se po letech zřejmě vrátí Bedřich Moldan

Ministrem životního prostředí by se měl pravděpodobně stát vysokoškolský profesor a senátor ODS Bedřich Moldan (71). Toto ministerstvo vedl před více než šestnácti lety a byl prvním polistopadovým ministrem životního prostředí. Tehdy ho do republikové vlády nominovalo Občanské fórum.

Nynější ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a nedávný stínový ministr ODS pro životní prostředí se předloni vrátil do vysoké politiky, když zvítězil v senátních volbách. Jeden z nejvýraznějších českých ekologů přesvědčil voliče svým neagresivním politickým stylem a získal pro občanské demokraty poprvé na Kutnohorsku křeslo senátora. To si chtěl ještě letos před parlamentními volbami uchovat.
Předloni jej politické grémium ODS také nominovalo na funkci evropského komisaře za Českou republiku. Jako kandidát opozice však u tehdejší vládní koalice sociálních demokratů, lidovců a Unie svobody-DEU neprošel. Měl přitom za sebou mimo jiné práci zmocněnce ministra pro životního prostředí pro přijetí do EU. Z funkce jej v červenci 2001 po třech letech odvolal tehdejší šéf ministerstva Miloš Kužvart (ČSSD).
Bedřich Moldan se narodil 15. srpna 1935 v Praze. Vystudoval analytickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě UK a poté byl až do roku 1989 zaměstnán v různých funkcích v Ústředním ústavu geologickém. Do politiky vstoupil po listopadu 1989. Od prosince téhož roku byl nejprve ministrem vlády a v letech 1990 až 1991 ministrem životního prostředí. Kromě působení ve vládním kabinetu zasedal v letech 1990 až 1992 v České národní radě.
Členem ODS je od roku 1991. Od roku 1992 působí jako ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK, v roce 1997 byl jmenován profesorem pro obor ochrana životního prostředí. V letech 2002 až 2004 pracoval jako poradce ministra pro životní prostředí.
Uznávaný odborník v oboru ekologie byl nebo je členem řady mezinárodních institucí a projektů. V letech 2000 až 2001 například předsedal Komisi pro udržitelný rozvoj OSN. Podílí se i na činnosti domácích nevládních organizací, od roku 1991 stál šest let v čele Českého svazu ochránců přírody. Je autorem mnoha vědeckých článků z oboru analytické chemie či životního prostředí. Je ženatý a má tři děti.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down