Do lesa s moderní technikou Sampo Rosenlew

Spousta z nás vzpomíná na dobu, kdy v lesích potkávala dělníky pouze s koňmi, dovybavených motorovou pilou. Byla to doba, kdy nebyla nouze o lesní pracovníky a práce v lese byla sice dřina, ale vyváženo to bylo klidem a přátelskou atmosférou.

Sehnat v těchto chvílích ruce, které by šly pracovat do lesa, je bez nadsázky úkol nadlidský. A tak je zapotřebí si pomáhat technikou, a to jak u výchovy porostu, tak při těžbě a samozřejmě i při manipulaci.

Na všechny tyto úkoly máme pomocníky, kteří byli vyvinutí tam, kde je zalesnění větší než ze 2/3. Pochopitelně se jedná o Finsko. Země, kde jsou největší lesy v rámci Evropy a ty nejnáročnější severské podmínky. Problematikou nedostatku pracovní síly se ve Finsku zabývají již delší dobou, a tak si pomáhají při práci v lesích harvestory a vyvážečkami. Stroje finského výrobce Sampo Rosenlew, který má sídlo v Pori, si díky své konstrukci a spolehlivosti získává čím dál větší popularitu, a to nejen na severu Evropy, ale po celém světě.

Vyvážecí traktor Sampo Rosenlew FR28
Vyvážecí traktor Sampo Rosenlew FR48

Historie společnosti Sampo sahá až do padesátých let 18. století. Konkrétně do roku 1858. Stroje do lesa se ale v Sampu vyrábí od devadesátých let minulého století, kdy světlo světa spatřil první probírkový harvestor s označením 1046. V roce 2016 nahradil původní model zbrusu nový, hbitý, komfortní a velice efektivní harvestor HR46 o výkonu 124 kW, který je nejen lehký a obratný, ale i ohleduplný ke stromům a celému lesu. Díky nízké váze, šířce rozvoru 2100–2400 mm a již zmíněným vlastnostem je taktéž velmi ohleduplný ke kořenovému systému. Hydrostatický pojezd s hydromotory ve všech čtyřech kolech spolu s kloubovým řízením odpovídá představám vlastníků lesa na probírkový harvestor.

Nově HR46 doplňuje také mýtný Harvestor HR86, který ideálně doplňuje portfolio harvestorů vyrobených v Pori. HR86 byl zkonstruován pro potřebu efektivní těžby porostů, které již dosáhly mýtního věku. V sortimentu tak skvěle doplňuje menší probírkový HR46. Díky své osmikolové konstrukci zaručuje vysokou stabilitu, ale i záběr především v náročném terénu. Zachována zůstala samozřejmě i vysoká obratnost a průchodnost díky světlé výše 650 mm. HR86 je vybaven otočnou bezpečnostní kabinou, která zaručuje perfektní výhled a orientaci v každé situaci. Samozřejmostí jsou certifikáty kabiny ROPS, FOPS, OPS. Sampo HR86 spoléhá na osvědčené hlavice Kesla popř. Keto, které jsou umístěny na jeřábu Kesla s dosahem 11 m. Srdcem stroje je motor AGCO Sisu Power o výkonu 195 kW. Standardem je klimatizace, rádio a plnící systémy stroje. I přes novou koncepci byla udržena možnost jednoduché údržby a efektivního servisu stroje.

Probírkový harvestor Sampo Rosenlew HR46
Osmikolový mýtný harvestor Sampo Rosenlew HR86

K přibližování dřeva se v Pori vyrábějí vyvážecí samojízdné traktory pod označením Sampo Rosenlew FR28, FR48 a FR68 které vhodně doplňují výkonné harvestory. Díky svému nízkému těžišti, skvělé světlé výšce, rovnoměrnému zatížení a velkému úhlu řízení jde o hbité stroje pro efektivní dopravu dřeva od harvestoru na přepravní místo.

Při vývoji a výrobě probírkové vyvážečky Sampo Rosenlew FR28 reagovala továrna na požadavky zákazníků a lesníků využívajících především probírkové harvestory HR46. Stroj byl navržen tak, aby byl adekvátní pro vyvážení dříví v linkách po první probírce, s šířkou od 2200 mm je to zkrátka ideální dospělá samochodka do probírek, a to nejen za Sampo. Silná a robustní konstrukce spolu s jeřáby Mesera nebo Kesla se nebojí většího dříví. FR28 může mít různé délky i šířky klece a  představuje ideální stroj pro dopravu dřeva na odvozní místo. Vyvážecí traktor je konstruován na nosnost 10 tun při ložné ploše 4 m2, délce klece až 5000 mm. Rychlost 25 km/h zaručuje efektivní přesuny.

Sampo FR48 o nosnosti 12 t je reakcí na poptávku zákazníků po stroji, který je možné zařadit do probírkových porostů vyšších věků, ale i do efektivní a vysoce výkonné mýtní těžby. Jedná se o nejuniverzálnější velikost stroje ve své kategorii. Díky své velikosti je stále velmi dobře manévrovatelný i v porostu nebo po ruční těžbě. Délka klece až 5600 mm a volitelná šířka 2690 mm nebo 2890 mm a jeřáby Mesera nebo Kesla s dosahem až 10 m zajišťují vysoký výkon v každém porostu. Stroj sází na jednoduchost v konstrukci i ovládání. Jako u všech lesních strojů Sampo Rosenlew vyvážečka poskytuje vysoký komfort a bezpečnost v kabině s certifikáty ROPS, FOPS, OPS. Pohodlí obsluhy zaručuje i rychlost stroje 25 km/h pro přesuny. Srdcem stroje je 4-válcový motor AGCO Sisu Power o výkonu 127 kW. Tato kombinace zaručuje ideální výkon při nízké spotřebě stroje.

Vysoká poptávka po efektivních a výkonných strojích především do mýtní těžby zapříčinila vývoj vyvážecího samojízdného traktoru Sampo Rosenlew FR68. Nová koncepce stroje s otočnou kabinou poskytuje komfort a bezpečnost se všemi potřebnými certifikáty. Nosnost až 14000 kg spolu s motorem AGCO Sisu Power o výkonu 174 kW zaručují velmi vysoký výkon stroje především v mýtní těžbě. Silný jeřáb Mesera F92 s dosahem až 10 m si poradí s každým dřívím.

I když vývoj a technologie jdou stále kupředu, jedna věc se u strojů Sampo nemění. Součástí filozofie výrobce je, že všechny stroje jsou konstruovány na základě požadavků a připomínek zákazníků, a hlavně je dbáno na maximální komfort a jednoduchost stroje tak, aby provoz byl co nejvíce ekonomický.*

Marek Psota
Produkt manažer značky Sampo Rosenlew

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down