Do nové sklizně se zásobami obilí

V uplynulých létech bylo nutné narůstající přebytkovou bilanci obilovin řešit vývozem obilí za nižší než burzové ceny. Například za marketingový rok 2008/2009 bylo vyvezeno téměř 2,3 milionu tun. To tvoří asi třicet procent zemědělské produkce. Za období 2009/2010 Zemědělský svaz ČR předpokládá vývoz obilovin v množství dva miliony tun plus 370 000 tun intervenčního nákupu. Nárůst vývozu je především z důvodu poklesu tuzemské spotřeby v živočišné výrobě. Zvýší se však zásoby asi o 400 000 tun, a tak do nové sklizně vstoupí sektor zemědělství vyššími zásobami obilí, které dosáhnou 1,7 milionu tun. Informoval o tom dnes předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský na zasedání výboru a kontrolní komise ve Větrném Jeníkově.

Letošní sklizeň obilovin, včetně kukuřice, se v zemích EU-27 odhaduje na 290 mil. tun, minulý rok činila 293 mil. tun. Pro ČR se sklizeň odhaduje na 7,5-7,7 mil. tun, bilance bude opět přebytková. Situace bude zkomlikována tím, že v rámci health check došlo nařízením Rady (ES) č. 1272/2009 k omezení intervenčních nákupů pro marketingový rok 2010/2011 jen na tři miliony tun pšenice za intervenční cenu 101,31 eur/t, další obilí na intervenční nákupy má být vykupováno formou trendů za nižší ceny. „Proti tomuto opatření jsme se ohradili,“ prohlásil Jirovský.
Sklizeň řepky v ČR se odhaduje na úrovni 1,1 mil. tun, to znamená na stejné úrovni jako v loňském roce. Zásoby jsou nulové. Otevření nových kapacit pro zpracování řepky na MEŘO, vývoj klimatu v některých pěstitelských zemích a zvýšení povinného přimíchávání do motorové nafty ve výši šest procent od 1. června letošního roku přispělo ke zvýšení ceny. Negativně může působit návrh změny zákona o DPH, kde podpora řepkového metylesteru je nahrazena metylesterem obecně, což může otevřít cestu dovozů z třetích zemí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *