07.11.2023 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do podzimního kola sbírky potravin by se mělo zapojit přes 2000 prodejen

Do letošního podzimního kola sbírky potravin by se podle očekávání Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) mohlo zapojit přes 2000 prodejen, loni jich bylo 1470. Sbírka se koná v sobotu 11. listopadu po celé ČR. Na dnešní tiskové konferenci to řekli prezident SOCR Tomáš Prouza a předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Letos se koná desátý ročník sbírky, od roku 2019 je dvakrát ročně. V pravidelných sbírkách se vybírají hlavně trvanlivé potraviny, které banky distribuují s pomocí neziskových organizací. Slavíček uvedl, že potravinové banky loni podpořily 300 000 potřebných. Pomoc podle něj potřebuje výrazně více lidí.

Do sbírky potravin se zapojují všechny obchodní řetězce

Ve sbírkách potravin se doposud vybralo 4659 tun potravin, tedy asi 9,32 milionu porcí jídla a 595 tun základních hygienických potřeb. Zapojují se do nich například všechny obchodní řetězce, drogerie Rossmann, dm drogerie markt a Teta. Účastní se také internetové supermarkety Rohlík a Košík i e-shopy řetězců Tesco a Billa. On-line je možné přispět ode dneška do 21. listopadu. Potravinové banky mají v ČR 15 poboček a jedno logistické centrum. Slavíček uvedl, že jarní a podzimní kola sbírky představují zhruba deset procent zboží, které ročně získají. Důležité je podle něj, že jde o trvanlivé potraviny. V současnosti mají banky prázdné sklady, doplnil.

Do skladů míří denně svozy potravin z řetězců. Od roku 2018 mají obchody nad 400 metrů čtverečních ze zákona povinnost darovat potraviny, které jsou poškozené, ale stále bezpečné. Od letošního července mohou charitám darovat zbylé jídlo restaurace. "V loňském roce se povedlo zachránit 11 300 tun potravin, to je 20 milionů porcí jídel," poznamenal předseda federace. Podle statistik SOCR se letos z obchodů do bank dovezlo v pravidelných svozech za celý rok asi 13 milionů porcí jídla v hodnotě 60,5 milionu Kč. V roce 2020 to bylo sedm milionů porcí za asi 28 milionů korun, uvedl.

Lidí v nouzi přibylo

Slavíček poukázal na to, že lidí v nouzi je v ČR výrazně více, než dokázaly loni potravinové banky podpořit. "Víme, že v ČR je okolo milionu lidí na hranici chudoby. Když pomůžeme jen třetině, je to málo," řekl. Potravinové banky spolupracují se 1400 neziskovými organizacemi. Slavíček poukázal na to, že počet lidí ohrožených chudobou roste a podle dat Českého statistického úřadu jich loni bylo 1 050 000, zatímco předloni 900 000. Poptávka po potravinové pomoci roste, dodal.

Provoz potravinových bank podporuje finančně Ministerstvo zemědělství. Letos získaly zhruba 100 milionů Kč, příští rok by to mělo být 95 milionů Kč, řekl ministr zemědělství Marek Výborný.  Od roku 2016 dostaly přes 587 milionů Kč. Cílem resortu je podle Výborného také přispět k omezení plýtvání potravinami. "Až 20 procent potravin vyprodukovaných v EU končí jako odpad," podotkl. Připomněl, že jedním z unijních cílů je snížit plýtvání s potravinami v domácnostech a maloobchodu o polovinu do roku 2030.*

Potravinová banka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down