Do Polska bylo vráceno 46 t masa

Od poloviny května v České republice platí nové vládní nařízení, které zpřísňuje dovozy živočišných produktů do země. Na jeho základě Státní veterinární správa od konce května doposud zkontrolovala dvě stě zásilek drůbežího masa a vrátila zpět odesilateli celkem 46 tun masa. Ve všech případech šlo o maso z Polska. Informoval o tom Jan Váňa ze Státní veterinární správy ČR.

Podle nového vládního nařízení musí dovozci potravin živočišného původu od poloviny května nejpozději 24 hodin před příchodem zboží do ČR o zásilce podrobně informovat dozorové orgány. Pokud tak neučiní, hrozí jim až milionová pokuta.
Státní veterinární správa ČR zahájila čtrnáct dní poté, co nový předpis nabyl účinnosti, cílenou kontrolu zaměřenou na dovozy drůbežího masa, které se označuje za potencionálně nejrizikovější živočišnou komoditu. Jak řekl Váňa, během této kontroly se potvrdilo, že největší problém působí zásilky drůbežího masa z Polska. Ve dvou případech veterináři odhalili u celkem 43 tun polského separovaného drůbežího takzvané smyslové změny. Podle Váni to znamená, že bylo zamraženo již maso zkažené. V dalším případě bylo u tří tun masa z Polska zjištěna nevyhovující teplota a balení.
Ani v jednom případě nezjistili veterináři, že by dovozce příchod zásilky dopředu nenahlásil. Kontrola potrvá do konce srpna. Dovozci od zpřísnění legislativy nahlásili příchod celkem 900 zásilek drůbežího.
Dovozci musí kromě druhu, množství a původu výrobku krajské veterinární správě včas sdělit místo určení a fyzikální stav nebo způsob úpravy produktů. Informaci mohou úřadu předat v papírové podobě, nebo elektronicky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *