24.05.2004 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do sítě pro kontrolu geneticky modifikovaných potravin se připojila SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) má nyní přístup k databázím, referenčním materiálům a výměně expertů. Inspekce se totiž připojila k Evropské síti laboratoří, které analyzují geneticky modifikované organismy (GMO), informovala její mluvčí Daniela Kolejková.

Centrum Evropské sítě laboratoří, které analyzují geneticky modifikované organismy (ENGL), je v italské Ispře a v souladu s nařízením Evropské komise tam podle Kolejkové musejí zasílat příslušný materiál všichni, kteří GMO produkují. Evropská komise v uplynulém týdnu ukončila pětiletý zákaz prodeje nových, geneticky upravených plodin na jednotném vnitřním trhu. Povolila totiž dovoz konzervované, geneticky modifikované kukuřice BT-11 s tím, že každá povolená plodina musí být vědecky prozkoumána a nepředstavuje riziko pro lidské zdraví.
Na evropském trhu je dosud 34 geneticky modifikovaných organismů, které byly povoleny před rokem 1998, BT-11 je tedy třicátý pátý. Na povolení, které se předpokládá na podzim, čeká dalších čtyřiadvacet GMO.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down