Do tendru na dodání sušeného mléka se přihlásila jedna firma

Do tendru na dodání sušeného mléka státu se přihlásila jediná firma. Celková odhadovaná cena zakázky je 220 milionů korun. Nejmenovaná společnost se chce přitom zapojit jenom do jedné ze sedmi částí zakázky. Pokud uspěje, dodá Správě státních hmotných rezerv 500 tun mléka. Stát vypíše zakázky na dodání dalších 3000 tun znovu. Informoval o tom předseda správy Pavel Švagr.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) plánuje letos podepsat smlouvy na nákup potravin v hodnotě více než 300 milionů korun. Největší z nich by měly být právě tendry na sušené mléko.

V současnosti podle Švagra dobíhají veřejné zakázky na 600 tun mraženého masa, stejně jako na nákup 180 tun konzerv. Stát by měl letos znovu vypsat tendr na obměnu 2000 tun cukru, správa následně připraví zakázku na obměnu dalších minimálně 5000 tun. Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl. Švagr by si přál, aby se do výběrových řízení hlásilo více firem, než kolik se jich hlásilo loni, kdy se některá výběrová řízení musela opakovat. Například do tendru na konzervy se nejdřív nikdo nepřihlásil, při druhém vypsání měla zájem jediná firma.

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin v současnosti limity nesplňuje. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *