02.05.2012 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do tendrů se přihlásilo méně firem

Do miliardového tendru státního podniku Lesy ČR (LČR) na lesní práce a prodej dřeva na léta 2013 až 2017 se přihlásilo 40 subjektů, což je o dvě pětiny méně než loni. Letošní soutěž se týká zhruba pětiny území státních lesů, loňská se týkala celého území. Do tendru se přihlásily všechny významné firmy českého lesnictví.

Nižší počet přihlášených firem do tendru proti loňsku podle mluvčího LČR Zbyňka Boublíka je dán tím, že se soutěží výrazně menší část území. Podle LČR bude i při méně firmách konkurence dostatečná. Firmy mohly podat žádosti o účast na libovolném počtu jednotek. Některé firmy, například Less & Forest a Wotan Forest, se přihlásily na všechny jednotky.
Zakázka je rozdělena na 31 jednotek a má odhadovanou celkovou hodnotu lesnických prací 2,57 miliardy korun bez DPH. Pětiletý tendr 2013+ navazuje na loňský tendr 2012+, kterým LČR zahájily takzvaný senátní cyklus, v němž se každý rok mohou zájemci ucházet ve veřejné soutěži zhruba o pětinu území.  "Zdá se, že senátní systém přináší určité zklidnění do lesnicko-dřevařského sektoru. Firmy díky tomu mají jistotu zakázky na několik let, mohou si plánovat svůj rozvoj a investice," uvedl Boublík.
Soutěž je, stejně jako loňský tendr, dvoukolová. V dnes zahájeném prvním kole firmy musejí prokázat splnění ekonomických a technických kvalifikačních kritérií. Druhé kolo pro podání cenových nabídek by mohlo být vyhlášeno v červnu. Pokud by šlo vše hladce, cenové nabídky by firmy mohly podávat v srpnu. Smlouvy by měly být uzavřeny tak, aby firmy mohly v lesích pracovat od 1. ledna.
Proti loňskému tendru má nynější soutěž téměř dvouměsíční náskok. Loni firmy žádosti o účast podávaly 20. června a cenové nabídky 5. října. LČR přitom věří, že se letos nebude opakovat zpoždění loňského tendru, kvůli kterému se letos 1. ledna pracovalo jen asi na šestině jednotek. Příčinou zdržení mimo jiné bylo zkoumání tendru antimonopolním úřadem. Zpoždění tendru kritizovali někteří dřevozpracovatelé, podle nichž byl kvůli tomu na trhu nedostatek dřeva, což mělo za následek jeho vysoké ceny. LČR kritiku odmítly, na trh prý daly začátkem letošního roku více dřeva než ve stejném období loni.
Loňský tendr LČR prakticky uzavřely na konci letošního února podpisem posledních z 94 smluv ze 117 možných. Zbývajících 23 částí zakázky bylo zrušeno a nyní na ně běží nový tendr tak, aby na nich vítězové mohli začít pracovat od začátku července. Práce do konce června tam budou dělat firmy vybrané takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění.
Z 94 jednotek nejvíce smluv podepsala společnost Less & Forest, a to 29. Za Less & Forest s odstupem následovala s deseti smlouvami společnost Stora Enso Wood Products Ždírec. Devět kontraktů získala firma Kalespol Stříbro a šest jednotek společnost Progles. Po pěti jednotkách mají firmy Petra a Wotan Forest. O 94 jednotek se celkem podělilo 20 firem.
Zavedením tendrů podle nynějších parametrů podnik již dříve zdůvodnil znásobení svých zisků z dřívějších stovek milionů na miliardy korun. Loni podnik zvýšil hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun ze 3,16 miliardy Kč v roce 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down