18.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do úspor půjde 180 milionů korun

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů by v příštím roce měl disponovat 180 miliony korun. Vyplývá to z návrhu, který ve středu projedná na svém zasedání kabinet.

Z tcelkové částky půjde 30 milionů korun k žadatelům o dotace prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu, 100 milionů přes resort životního prostředí a zbytek by mělo přerozdělit ministerstvo dopravy.
Letos stát podpořil úspory energie a využití obnovitelných zdrojů 70 miliony korun. Loni vložil do úspor a alternativních zdrojů o deset milionů víc.
Díky podporám ze státního programu se v letech 2004 až 2006 ušetřilo množství energie, které vyrobí oba bloky jaderné elektrárny Temelín za devět dnů provozu. Loni největší podíl dotací programu připadl na projekty obnovitelných zdrojů, a to 11,9 milionu korun. Dotace dále směřovaly do energetiky, která získala 11,6 milionu korun, a do energetického poradenství, které obdrželo 11,4 milionu korun. Nejmenší dotace dostaly projekty z oblasti územního energetického plánování, a to dva miliony korun.
Ministerstvo životního prostředí poskytuje v rámci programu dotace na změnu vytápění rodinných domů. Majitelé, kteří se rozhodnou například pro tepelné čerpadlo, mohou získat státní příspěvek až do 30 procent investičních nákladů, maximálně však 60 tisíc korun. Fond dotuje také kotle na biomasu, které spalují například dřevo, pelety, slámu či štěpku. Příspěvek na takový kotel může být až polovina investičních nákladů, maximálně 50 tisíc korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down