08.04.2019 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do víkendového uklízení Česka se zapojilo rekordní množství lidí

Rekordních 65 000 dobrovolníků se o uplynulém víkendu zapojilo do akce Ukliďme Česko. Sesbírali 1120 tun odpadu na 2273 místech země. Informovali o tom pořadatelé ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody. Letos se akce soustřeďuje především na sbírání pneumatik, kterých během jarních úklidů dobrovolníci napočítali 16 500.

"Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo," uvedl za organizátory Miroslav Kubásek. Ve zbytku jara je naplánováno ještě 600 úklidů po celé ČR a další průběžně přibývají.

Organizátoři se zaměřují i na osvětu a prevenci. "Jedním z témat, která se k tomu nabízejí, jsou pneumatiky. Ty jsou takovým naším skládkovým evergreenem. Každoročně je nacházíme v lesích, po příkopech, či dokonce v potocích, řekách a na dalších těžko uvěřitelných místech," uvedl další z organizátorů Radek Janoušek.

Podle něj je vyhazování pneumatik do přírody zbytečné, protože v Česku funguje systém zpětného odběru pneumatik, díky kterému je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom z 2900 sběrných míst. "Ta jsou snadno k nalezení na stránkách www.eltma.cz," dodal Janoušek.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která se koná na území celé České republiky. Za loňský rok se do 3295 úklidů zapojilo téměř 135 000 dobrovolníků. Díky nim zmizelo z přírody 2113 tun odpadu. Nejaktivnější byly Středočeský a Jihomoravský kraj.

První ročník akce s názvem Ukliďme Česko uspořádal na jaře 2014 spolek Ekosmák. O dva roky později se projekt spojil s obdobnou kampaní Ukliďme Svět, kterou od roku 1992 pořádá Český svaz ochránců přírody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down