19.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do východních Čech se po tisíciletích vracejí divocí koně

Do východních Čech se po mnoha letech vrátí divocí koně. Budou vypuštěni v sobotu na území Přírodní památky Na Plachtě na okraji Hradce Králové a v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku. Měli by tam přirozeným způsobem pomáhat pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště. Uvedl to jeden z organizátorů projektu David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

"Mělo by jich být osm až dvanáct, podle toho, kolik se jich dnes podaří chytit. Zatím je jejich odchyceno osm. Jsou to divoká zvířata, není to úplně jednoduché. Polovina půjde Na Plachtu, polovina na Josefovské louky. Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu," řekl Číp.

Koně budou vypuštěni do oblastí ohraničené elektrickými ohradníky. Každý výběh má přes deset hektarů. "V takto hustě zalidněných oblastech je nelze nechat volně. Dohromady se východočeské stádo bude pást na více než 20 hektarech. Na Josefovských loukách bychom chtěli jejich teritorium rozšířit," uvedl Číp. Lidé budou mít ke koním do ohrad zpočátku přístup jen s průvodcem při organizovaných exkurzích. "Chceme tím předejít problémům, ze začátku hrozí, že lidé se nebudou umět ke zvířatům chovat. Věřím, že časem bude možné návštěvníky ke koním pouštět," řekl Číp.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down