14.08.2007 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do zahrad jdou miliardy

Řádově miliardy korun ročně investují Češi podle odhadů do péče o své zahrady a jejich zkrášlování. Zahradničení je značně populární a vzrůstá zájem lidí o to, aby měli prostředí kolem domu, na svém pozemku či na terase bytu hezčí. Obrat trhu zahradnických potřeb, od rostlin po zahradnické pomůcky, stoupá a přibývá i prodejen, kde lze tyto věci koupit.

"Celkové tržby z prodeje zahradnického sortimentu, substráty a rostlinami počínaje a pomůckami a speciálním vybavením konče, lze odhadovat řádově kolem pěti miliard korun ročně," řekl předseda Sdružení zahradnických center Jiří Chládek s tím, že obrat trhu roste.
Prodejních míst jsou podle Chládka řádově stovky. Zahradnické zboží lze koupit v hobby marketech typu Hornbach, OBI či Bauhaus, zahradnických centrech, u drobných prodejců a zahradnictví, na tržnicích, ale i v běžných supermarketech.
"Češi mají k zeleni blízko. Je to tradiční součást životního prostředí. Když někdo zlepšuje svůj životní standard, začíná to autem, bydlením, oblečením, ale v neposlední řadě i prostředím okolo domu či v bytě, kde je zeleň důležitou součástí," uvedl Chládek.
Také podle ředitelky Svazu zakládání a údržby zeleně Jany Šimečkové mají obyvatelé naší země o zahrady velký zájem, který narůstá úměrně s tím, jak přibývá lidí, kteří si staví své domy. Trendy poslední doby jsou takové, že převažují okrasné zahrady, tedy přesněji zahrady, které plní především obytnou a estetickou funkci.
"Lidé si stále více uvědomují, že zahrada je vlastně rozšířeným obydlím. Zahrady navazují přímo na dům, uplatňuje se možnost propojit obytný prostor přímo se zahradou," uvedla Šimečková. Po obvodu pozemku většinou vzniká zelený pás, který má pro obyvatele domu vytvořit pocit soukromí. Zahrada by podle ní měla být celoročně působivá a pokud možno ne příliš náročná na údržbu. Hodně se budují vodní prvky, ať už okrasná nebo i koupací jezírka, dodala.
Také Chládek potvrzuje, že třeba v prodeji stromků a keřů v posledních letech výrazně převládají okrasné nad ovocnými. "Řada lidí ale přijde na to, že je dobré alespoň nějaké rostliny nesoucí ovoce na zahradě mít, aby si mohli něčeho zobnout během sezóny," uvedl s tím, že do módy se opět dostalo například drobné ovoce a další málo vzrostné druhy.
Češi se podle Šimečkové postupně učí využívat i služeb zahradních architektů. Každoročně přibývá také těch, kdo si nechají udělat zahradu na klíč, tedy od projektu po realizaci. Cena takové zahrady se může pohybovat od desítek tisíc až po miliony korun. Záleží na velikosti a přání majitele, čím vším se chce kochat v okolí svého domu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down