Do zemědělství se převede 1,1 mld. Kč

Vláda na svém dnešním zasedání schválila převod bezmála 800 milionů korun prostředků z rezervního fondu Ministerstva zemědělství ČR do kapitoly Všeobecná pokladní správa a jejich následný převod do rozpočtu resortu zemědělství pro rok 2009. Vláda také odsouhlasila převod peněz na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond ve formě dotace na finanční krytí podpor pro zemědělce ve výši 300 milionů korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Peníze z rezervního fondu jsou určeny především na přímé platby a na dofinancování Programu rozvoj venkova. „Vláda tímto krokem plní první část slibu, že se pokusí zmírnit dopady škrtů v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který jsem dal zemědělcům společně s premiérem Topolánkem, “ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Dnešní rozhodnutí podle ministrových slov přispěje k zajištění programového prohlášení vlády, podle kterého vláda usiluje o co nejúčelnější čerpání všech dostupných nástrojů, které je možné využít na společném trhu EU.
Celkové navýšení rozpočtu MZe dosáhne výše 771 milionů korun. Z těchto prostředků 272 milionů korun je určeno na operační program Rozvoj venkova, dalších 499 milionů korun půjde na dorovnání přímých plateb.
Vláda dnes rovněž odsouhlasila poskytnutí prostředků z letošního státního rozpočtu – Vládní rozpočtové rezervy Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF). Jde o 300 milionů korun, které fond získá ve formě dotace na finanční krytí podpor podnikatelským subjektům v oblasti zemědělství.
PGRLF má nezastupitelné postavení ve vztahu k zemědělské podnikatelské sféře. Hlavní činností fondu je v současné době subvencování části úroků z úvěrů podnikatelským subjektům v oblasti zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství a finanční podpora pojištění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *