13.06.2000 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do žní s malými zásobami obilí

Zásoby obilí před sklizní jsou na nejnižší úrovni za poslední léta, což podle Miroslava Jandečky, předsedy Českomoravského sdružení organizací ZZN, nemusí být výhoda, už vzhledem k očekávané nižší úrodě v sousedních státech.

Jak informoval, základní bilance hospodářského roku 1999/2000 předpokládá vstupní zásoby obilí pro marketingový rok 2000/2001 u pšenice 695 tisíc tun, u ječmene 144 tisíc tun, žita 124 tisíc tun, ovsa 20 tisíc tun a kukuřice 95 tisíc tun. Celkem tedy bude vstupní zásoba činit 1,081 miliardy tun obilovin. Nynější zásoby jsou o 600 tisíc tun menší než před rokem, přitom více než 400 tisíc tun z tohoto rozdílu představují zásoby ječmene, porovnal Jandečka. Tuto situaci podle něho výrazně podpořil export očekávaný ve výši 1,18 miliardy tun. „K tomu významně přispěly nižší ceny obilovin, které nejsou v zájmu žádné ze stran – prvovýrobců, zpracovatelů i obchodníků,“ poznamenal.
Upřímným zájmem výkupních podniků, zdůraznil, jsou takové cenové relace rostlinných komodit, které umožňují rentabilitu zemědělců, a tím přinášejí určitou stabilitu do navazujícího sektoru. „Stále přibývají nákupní organizace, které nabízejí tří a víceleté smlouvy na dodávky obilovin, ne vždy však s patřičnou odezvou ze strany prvovýroby. Ani zpracovatelé, které oslovujeme s dlouhodobými smlouvami o odběru potravinářských obilovin, naše návrhy většinou neakceptují. Mlýny, sladovny a firmy zpracovávající řepku si třetinu až polovinu suroviny nakupují přímo od pěstitelů, mnohdy za nižší ceny. Výsledkem je rozkolísaný trh, kde se reaguje na momentální stav,“ popisuje Jandečka dnešní realitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down