07.03.2012 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrá úroda, ale špatný odbyt

Podle čísel byla loňská úroda brambor zhruba o pětinu vyšší než v předchozím roce. Problém byl ale s nízkými cenami. Těchto otázek se mimo jiné dotkli i účastníci valné hromady Ústředního bramborářského svazu ČR, která se uskutečnila před několika dny. Proto jsme se zeptali předsedy této organizace Miloslava Chlana na zhodnocení posledního roku.

Jak hodnotíte loňský rok, respektive probíhající sezonu 2011/2012? Hodnocení je příznivé z pohledu dosažených výnosů brambor. Ty byly o více než 20 procent vyšší ve srovnání s minulými ročníky. Bohužel, z pohledu dosahovaných farmářských cen brambor je nutné sezonu 2011/2012 hodnotit velmi negativně. V porovnání s předchozí sezonou 2010/2011, kdy ceny brambor konečně korespondovaly s cenami ostatních zemědělských komodit, došlo k jejich výraznému poklesu. To bylo způsobeno jednak historicky vysokou úrodou brambor u nás i v celé Evropě a také dovozními cenami brambor, které klesly pod dvě koruny za kilogram volně loženého zboží. Nízké dovozové ceny do České republiky nekorespondují se skutečnými cenami na vnitřním trhu brambor v Německu, Nizozemsku nebo Francii. Dovozová cena je stanovena v zahraničí tak, aby se tyto brambory prodaly na spotových trzích, kam byla Česká republika již v minulosti zařazena. V podstatě se jedná o přebytky brambor, které si tamní producenti nedovolí pustit na domácí trh. Důvodem této taktiky je udržení přijatelné ceny na domácím trhu. Naši pěstitelé se museli cenám dovozů přizpůsobit, přestože jim prodejní cena brambor nepokryla vložené náklady na jejich pěstování. Bohužel ani velmi nízká cena nebude zárukou prodeje všech uskladněných brambor.
Současné ceny za kvalitní brambory volně ložené, vhodné na balení jsou mezi dvěma až třemi korunami za kilogram. Stále více je důležitá odrůda a její vhodnost pro spotřebitele. Obecně vyšší ceny jsou za více lojovité odrůdy, které jsou vhodné na saláty a velmi dobře chutnají i jako příloha.
S jakými výhledy vstupujete do roku 2012? Je velmi obtížné odhadnout, jak pěstitelé brambor vyhodnotí aktuální zkušenosti s realizací brambor na trhu a kolik skutečně osází ploch. Proti zachování stávajících ploch brambor působí jejich nízká cena ve vztahu k velmi zajímavým cenám ostatních komodit, nově zavedené podmínky protierozních opatření pro pěstování širokořádkových plodin a také určitá specifika pěstování brambor. Brambory mají časově omezenou skladovatelnost a mají vyšší náklady na hektar. Je potřeba speciální techniky, jisté vyšší odborné znalosti a zkušenosti, které jsou nutné pro úspěšné pěstování brambor. Ve prospěch jejich pěstování působí především skutečnost, že brambory jsou v osevním postupu zlepšující plodinou, vynikající předplodinou a pěstitelé při současných plochách a normální úrodě nemají problém umístit brambory na trhu za dobrou, nebo alespoň přijatelnou cenu. Ziskovost brambor určitě nelze posuzovat podle výsledků jednoho roku, ale je třeba vzít do kalkulace alespoň pětiletou historii. Z toho pohledu by dobří pěstitelé neměli mít problém s ekonomikou pěstování a prodejem brambor.
Myslím si, že se plochy brambor budou asi snižovat. Otázka zní o kolik. Asi zaznamenáme větší snížení, než bývalo v předchozích obdobích. Určitě to bude více než mezi sezonami 2009/2010 a 2010/2011, kdy se plochy snížily o více než dvě procenta. Odhaduji asi pět procent, ale možná jsem velký optimista.
Nedávno se uskutečnila valná hromada vašeho svazu, co projednávala a jaké problémy bramboráře v současnosti nejvíce tíží? Valná hromada proběhla standardním způsobem a zcela naplnila program. Velmi důležitá byla jednání v sekcích svazu, která probíhají tradičně před zahájením valné hromady. Z jednání sekce pěstitelů mimo jiné vyplynulo, že je prozatím nižší zájem o sadbu některých konzumních odrůd. Loňská sklizeň sadby vykazuje vysokou kvalitu, minimum partií bylo neuznáno. Sekce zpracovatelů ocenila schválenou podporu pro pěstování brambor pro výrobu škrobu, která alespoň částečně narovnala pozici našich pěstitelů těchto brambor s pozicí pěstitelů v západní Evropě. Velký tématem sekce obchodníků byla stříbřitost slupky bramboru. Problém nastává zejména u mytých hlíz, které jsou v převážné míře obchodovány v řetězcích. V krátké době proto očekávám další jednání v rámci svazu, i mimo svaz. Cílem těchto jednání bude hledání způsobu, jak přesvědčit spotřebitele a obchodní řetězce, že tato vada ovlivňuje jen vzhled brambor, nezasahuje do dužniny a nemá vliv na konzumní kvalitu.
I přes úskalí letošní sezony jsem přesvědčen, že brambory mají a nadále budou mít svoje pevné místo v řadě zemědělských podniků. Jsou a budou dál významnou základní potravinou i surovinou pro zpracování a naši snahou je jejich pozici stabilizovat a upevňovat. Při normální úrodě lze z nové sezony očekávat lepší farmářskou cenu a také by neměl být problém kvalitní brambory prodat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down