Dobrovolníci během víkendu odklidili z břehů Sázavy 15 tun odpadků

Dobrovolníci během víkendu odklidili z břehů Sázavy 15 tun odpadků. Na úseku mezi mezi Kácovem a Pikovicemi pomohlo čistit přírodu přes 600 lidí. Letos se jednalo o 17. ročník akce Čistá řeka Sázava, organizátoři připomínají, že ti, kdo se nestihli zapojit nyní, mohou v přírodě sbírat vše, co do ní nepatří, i během roku. V uplynulých 16 letech projektu se z přírody podařilo uklidit kolem 400 tun odpadu a pomáhalo přes 15 tisíc lidí, informovala Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Vedoucí pátého úklidového úseku, mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi, Martin Moravec, který se úklidu řeky účastní už od prvního ročníku, dnes řekl, že akce je velmi oblíbená a kdo se do ní jednou zapojí, obvykle se vrací. Proto i v předchozích letech, kdy na řadu aktivit dopadla pandemie, se podařilo úklid zorganizovat, i když nešlo o hromadně organizovanou akci jako nyní, ale průběžně se zapojili jak jednotlivci, tak malé skupiny.

Logistika je podle Moravce docela náročná, protože se účastní mnoho dobrovolníků, někteří celé tři dny, někteří přijedou třeba jen na den, účast některých ovlivnilo i aprílové počasí a nemoc. S podporou Posázaví a dalších lidí se podle něj daří pro dobrovolníky zajistit jídlo, rukavice a také pytle na odpadky. Vodácké půjčovny pomáhají s loděmi a logistikou, svoz odpadků je domluvený prostřednictvím povodí.

V posledních letech podle vedoucího úseku ubylo nového odpadu, ale stále se objevují místa, která v minulosti chataři využívali pro odkládání odpadu. "My bohužel do dneška nacházíme dál a dál staré černé skládky," řekl Moravec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down