Dobrovolníci budou pomáhat při ochraně lesa na Bruntálsku

Dobrovolníci budou o víkendu a příští týden pomáhat při ochraně lesa na Bruntálsku. V Přírodní rezervaci Suchý vrch nedaleko Vrbna pod Pradědem budou natírat semenáčky a stavět ochranné plůtky, aby jedličky nepoškodila zvěř. Uvedla to Gabriela Šťastná z Hnutí Duha.

"Území Suchý vrch je ceněné pro své borové porosty i zde však byly vysazeny nepůvodní smrčiny, jimž se v minulých letech nevyhnula kůrovcová kalamita a kácení. Cílem našeho Týdne pro krajinu tedy bude pomoci obnově přirozeného lesa," řekla Šťastná.
"Profese dobrovolníků jsou pestré. Dorazí například zahradník, studentka či obchodní manažer. Všechny je spojuje touha pomoci naší krajině. Kromě smysluplné práce je čeká i pobyt na chatě bez elektřiny a tekoucí vody, díky kterému si budou moct odpočinout od civilizace," doplnila.
Oblast postihla kůrovcová kalamita už v minulosti. Dobrovolníci pomáhali na Bruntálsku i v letech 2018 a 2019. Vysazovali břízy, které rychle rostou a mají na kůrovcových holinách pomoci uchycení sazenic buků nebo jedlí. Nenáročná a rychle rostoucí bříza podle odborníků rychle zajišťuje půdu proti erozi a poskytuje podporu stromům vyrůstajícím v jejím stínu, čímž zvyšuje jejich naději na přežití.
Kalamitu podle lesníků způsobily klimatické změny. Sucho poškodilo hlavně smrkové lesy, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá dřevokazný brouk kůrovec nebo houba václavka. Problém s kůrovcem je podle odborníků od roku 2003, zesílil v roce 2015.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down