Dobrovolníci budou v sobotu na stovkách míst uklízet přírodu od odpadků

Dobrovolníci budou v sobotu 18. září uklízet přírodu od odpadků, Česko se v tento den zapojí do celosvětové úklidové akce World CleanUp Day. Na sobotu je naplánováno zhruba 300 úklidů, další se uskuteční v neděli či jiných dnech. Novinářům to dnes řekli zástupci spolku Ukliďme Česko a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zájemci, kteří by se chtěli do úklidu zapojit, najdou přehled naplánovaných akcí na webu. Konat se bude například úklid Dyje a Svratky. V Hořovicích, Dobříši a České Kamenici zase spojí dobrovolníci úklid s běháním.
Tradiční úklidové akce se v Česku pravidelně konají na jaře. Letos a v loňském roce byly ale hromadné akce omezeny kvůli protiepidemickým opatřením. Zatímco před epidemií covidu-19 v roce 2019 se do uklízení zapojilo přes 150.000 dobrovolníků, kteří sesbírali více než 2500 tun odpadu, letos to byla účast méně než třetinová a sebralo se asi 827 tun odpadu. Podle Radka Janouška z Ukliďme Česko kvůli zavřeným školám chyběly především školní úklidové akce.
Podle ministra Brabce na úklid přírody jen jarní akce nestačí. Lidé v době epidemie kvůli omezenému cestování i uzavření řady služeb a obchodů více chodili do přírody a zanechávali tam více odpadků. Už v létě proto ministerstvo zahájilo kampaň Není zvěř jako zvěř zaměřenou na návštěvníky přírody. "Budu rád, když si z ní lidé vezmou jednoduché pravidlo do každodenního života – co do přírody přináším, to si také odnesu," uvedl ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down