27.10.2014 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrý začátek (komentář)

Všichni zúčastnění by měli společnými silami přispět k pozitivnějšímu vnímání zemědělství v očích veřejnosti. Ministr zemědělství Marian Jurečka na konferenci Venkov, která se konala minulý týden v Konstantinových Lázních, mimo jiné uvedl, že při svých návštěvách středních škol nezřídka vidí, že spousta lidí se na tento sektor často dívá „přes prsty“ a přitom zemědělské studijní obory jsou velmi perspektivní.

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs však poukázal na to, že venkov sice prošel za poslední léta výrazným rozvojem, stále ale pokulhává za velkými městy. Ve skutečnosti se vylidňuje, schopní mladí lidé odcházejí studovat do měst a už se nevracejí. Jako jeden z důvodů označil nízké platy, na venkově jsou totiž zhruba o deset tisíc nižší než například v Plzni. Populace tak stárne. S tím se nakonec setkává i řada představitelů zemědělských podniků. Nejednou si postesknou nad tím, že chybí nová generace zootechniků a agronomů. Částečně sice mohou odvětví popularizovat dny otevřených dveří, nebo farmářské slavnosti a další podobné akce, jež lákají stovky až tisíce lidí. Ti se na vlastní oči mohou přesvědčit o tom, jak vypadá současné zemědělství, že to již není ta dřina jako za starých časů, ale i tento resort disponuje moderními technologiemi a technikou. Na druhou stranu na venkově nezřídka chybí dostatek pracovních míst. Jejich zajištění pak určitě napomůže udržení produkce a diverzifikace jejich činnosti. K ní patří neodmyslitelně zpracování surovin do formy výrobků s vyšší přidanou hodnotou. Rozvoji venkova by mohly pomoci nově i dotace úroků úvěrů pro mikropodniky prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Na tento titul je alokováno 100 milionů korun a podpora se bude týkat úvěrů na investice do technologií, budov a podobně. Zdí se tedy, že se přestalo pouze lamentovat nad nedostatkem mladých, ale začíná se pro to i něco dělat. Každý krok pro zlepšení obrázku zemědělství v očích veřejnosti je dobrý. To nakonec potvrdili i respondenti ankety týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down