06.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dodavatelé obilí pro lihovar se sdružují

Nové odbytové družstvo, které bude sdružovat dodavatele obilí pro lihovar budovaný na Mostecku, vzniká na Litoměřicku. Zájem o členství v družstvu projevilo přes 60 zemědělců. "Výhodou družstva je, že bude schopno vyjednat jednotné ceny," řekl jeden ze zakladatelů družstva Otakar Šašek z Klapý na Litoměřicku.

V současné době se formulují stanovy družstva, do nějž chtějí vstoupit zemědělci nejen z Ústeckého kraje, ale i z okolí. Budoucí lihovar totiž má ročně zpracovat 240 tisíc tun pšenice, což přesahuje možnosti regionálních pěstitelů. Družstvo zároveň nabídne lihovaru skladovací kapacity. Do konce roku by mělo mít nové družstvo ustavující schůzi, aby se počátkem roku domluvilo ze zástupci lihovaru na podmínkách dodávek. "Znamená to pro všechny zemědělce jistotu odbytu," uvedl Šašek. Firma by vykupovala pšenici za stabilní cenu a dodávky družstva by lihovaru by se měly pohybovat kolem 150 tisíc tun obilí.
Výroba bioetanolu se má u Litvínova na Mostecku rozjet na jaře. Práci tam ihned najde asi 800 lidí. "Využití pšenice při průmyslové výrobě bioetanolu je velmi rozumným a zásadním řešením. V celé republice totiž přebývá zhruba 1,2 milionu tun obilí," uvedl předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát. Náklady na stavbu jsou asi 1,8 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down