Dnes vstupuje v platnost dohoda o stabilizaci a přidružení (DSP) uzavřená s Chorvatskem. Od téhož dne se použije i její protokol o rozšíření. DSP vstupuje v platnost v okamžiku, který má zásadní význam pro vztahy mezi EU a Chorvatskem. Evropská unie se 17. března chystá zahájit jednání o přistoupení, je však třeba připomenout skutečnost, že Evropská rada na svém zasedání v prosinci 2004 rozhodla o tom, že jednání o přistoupení Chorvatska lze zahájit pouze, pokud dojde k úplné spolupráci s Mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Evropská rada zdůraznila zejména nutnost nalézt co nejdříve zbývající obžalované a převézt je do Haagu.
DSP tvoří významný mezník procesu stabilizace a přidružení mezi EU a daným regionem. Jedná se o první souhrnnou dohodu mezi EU a Chorvatskem. Podobně, jako tomu bylo u “Evropských dohod” s dřívějšími kandidátskými zeměmi, bude DSP v době před přistoupením zajišťovat smluvní rámec vztahů mezi EU a Chorvatskem a týká se oblastí, jako je:
- politický dialog;
- regionální spolupráce;
- čtyři svobody, s vytvořením zóny volného obchodu pro průmyslové výrobky a většinu zemědělských produktů do roku 2007;
- harmonizace chorvatských právních předpisů s acquis Společenství, včetně přesných pravidel pro hospodářskou soutěž, práva duševního vlastnictví a zadávání veřejných zakázek;
- široká spolupráce ve všech oblastech politiky Společenství, včetně spravedlnosti a vnitřních věcí.
Úplné provádění DSP Chorvatsku pomůže v přípravách na členství v EU. Na druhé straně však bude pokrok v rámci jednání o přistoupení záviset na splnění závazků, které Chorvatsko v DSP učinilo. Komise bude Chorvatsku nadále pomáhat při provádění dohody prostřednictvím odborného poradenství a finanční pomoci.
Bude ustavena nová skupina společných orgánů, a to na ministerské úrovni (Rada pro stabilizaci a přidružení), na úrovni vysokých úředníků (Výbor pro stabilizaci a přidružení) a na odborné úrovni (podvýbory).
Souvislosti týkající se vztahů mezi EU a Chorvatskem:
Dohoda o stabilizaci a přidružení (DSP) byla s Chorvatskem podepsána dne 29. října 2001. Protokol o rozšíření, který zohledňuje přistoupení deseti nových členských států dne 1. května 2004, byl podepsán dne 21. prosince 2004. DSP a její protokol o rozšíření nahrazují Prozatímní dohodu o obchodu a obchodních záležitostech platnou od 1. března 2002 i protokol o rozšíření, který je k této dohodě přiložen.
Chorvatsko o členství v EU požádalo v únoru 2003. V dubnu 2004 vydala Evropská komise k této žádosti pozitivní stanovisko („avis“) (viz IP/04/507) a doporučila zahájit jednání o přistoupení. Toto doporučení podpořila i Evropská rada na svém zasedání v červnu 2004, kde rozhodla o tom, že Chorvatsko je kandidátskou zemí a měl by být zahájen proces přistoupení. V prosinci 2004 Evropská rada požádala Radu Evropské unie, aby v souvislosti se zahájením jednání o přistoupení s Chorvatskem, k němuž má dojít 17. března 2005, odsouhlasila rámec jednání, bude-li splněna podmínka týkající se plné spolupráce s ICTY.
Souvislosti týkající se obchodních ustanovení v DPS
Obchodní ustanovení obsažená v DSP přinášejí prospěch převážně Chorvatsku. EU mu totiž umožnila neomezený bezcelní přístup na trh rozšířené Unie, a to prakticky pro všechny produkty. To má zásadní význam pro chorvatské vývozce, neboť Chorvatsko asi ze 70 % obchoduje právě s rozšířenou Unií. Jedinou výjimku tvoří produkty z mladého hovězího masa, produkty rybolovu a vinařské produkty, u nichž zůstávají celní kvóty i nadále v platnosti. Na straně Chorvatska budou do roku 2007 postupně odstraněny kvóty na průmyslové výrobky. Rovněž kvóty na zemědělské produkty byly sníženy, u řady citlivých produktů však zůstávají nadále v platnosti.
Protokol o rozšíření tento postup nijak nemění. Šlo pouze o technické úpravy, které zvýšily zbývající celní kvóty s cílem zohlednit tradiční obchod mezi Chorvatskem a novými členskými státy. Zvýšeny byly proto i kvóty u produktů rybolovu a vinařských produktů pocházejících z Chorvatska, což Chorvatsku přináší nové vývozní příležitosti.