Dohoda o vývozu ukrajinského obilí bude prodloužena o 120 dnů, uvádí Kyjev

Dohoda o vývozu ukrajinského obilí bude prodloužena o 120 dnů, napsal na twitteru ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Na základě této dohody uzavřené v červenci bylo možné obnovit vývoz ukrajinských zemědělských produktů z několika černomořských přístavů, které do té doby blokovalo Rusko. Platí do 19. listopadu. Její prodloužení přivítal generální tajemník OSN António Guterres, Rusko se k tomu zatím nevyjádřilo.

"Černomořská iniciativa bude prodloužena o 120 dnů," napsal Kubrakov. Jde podle něho o "další důležitý krok v boji proti globální potravinové krizi". Uvedl také, že strany se na prodloužení domluvily v Istanbulu a že dohodu nadále zaštiťuje Turecko společně s OSN.
Dohoda také umožňuje vývoz ruských zemědělských produktů a hnojiv, podle Moskvy ale export vázne. Děje se tak v souvislosti se sankcemi, které na ni Západ uvalil kvůli invazi na Ukrajinu. Guterres řekl, že OSN udělá vše pro odstranění posledních překážek ve vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv.
Rusko po začátku invaze na Ukrajinu zablokovalo její černomořské přístavy, čímž výrazně klesl objem vývozů zemědělských výrobků z této východoevropské země. Propad ukrajinského exportu obilí vedl ke zvýšení světových cen potravin a vyvolal obavy z jejich nedostatku v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina i Rusko jsou předními světovými producenty obilí, rostlinných jedlých olejů a hnojiv. Šéf OSN dohody o vývozu těchto komodit považuje za klíčové pro snížení cen potravin a hnojiv a k tomu, aby se podařilo zažehnat globální potravinovou krizi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down