10.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohoda producentů a zpracovatelů kávy zřejmě povede k růstu ceny

Zvraty cen v oboru pěstování a zpracování kávy má zastavit rozsáhlý kodex, který v něm má zlepšit pracovní a ekologické podmínky. Dohodli se na tom dnes v Hamburku pod záštitou německé vlády světoví pěstitelé a zpracovatelé kávy. Tento kodex nebude podle pozorovatelů znamenat nic jiného, než příprava ke zvýšení cen kávy. Dohodu podepsaly z producentských zemí Brazílie, Kolumbie, Vietnam, Keňa, Indonésie a hlavní středoameričtí vývozci. Za zpracovatele se k ní připojily firmy Nestlé, Tchibo, Sara Lee a Kraft Foods. Jestliže by dohodu uplatňovaly všechny zúčastněné strany, pokrývala by odhadem 80 procent světového trhu kávy. Účast velkých koncernů je průlomem a jejich vzájemný dohled zvyšuje šance na dodržování kodexu, soudí analytici.

Dohoda je obdobou podobných kodexů v textilním průmyslu, výrobě sportovního zboží a těžbě diamantů. Je dosud nejambicióznějším mezinárodním pokusem stanovit na dobrovolném základě standardy v odvětví. Společný kodex pro odvětví kávy (CCCC) odpovídá na tlak skupin spotřebitelů, maloobchodníků a nevládních organizací. Jejím záměrem je vytvořit trh kávy bez jakékoli otrocké nebo nucené práce či práce dětí. Producenti budou muset povolit zakládání odborů, zachovávat minimální úroveň pracovních podmínek a dodržovat mezinárodní normy u pesticidů a znečištění vody.
Káva produkovaná podle těchto norem bude nést příslušný certifikát a odvětví bude povzbuzovat farmáře a družstva k získávání těchto osvědčení. Zpracovatelé se sice nezavázali, že budou tuto kávu kupovat, slíbili však že budou více rozvíjet podnikatelské vztahy s producenty dobré kvality.
Pro spotřebitele bezprostředně z dohody vyšší ceny nevyplývají, protože zpracovatelé se nezavázali k povinnému výkupu „mravné“ kávy. Dieter Overath, šéf organizace Transfair, která v Německu prosazuje obchod jen s těmi, kteří dodržují stanovené normy, však řekl, že zpracovatelé nakonec budou muset zvýšit ceny placené producentům, aby jim umožnili udržet zvýšené standardy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down