Dohoda TTIP nepřinese změnu pracovně právních standardů

Chystaná dohoda TTIP o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA nepřinese změnu pracovně-právních standardů v České republice, jak se někteří obávali. Na semináři v Senátu ke stavu vyjednávání dohody to dnes uvedla ředitelka odboru obchodní politiky Lucie Vondráčková z ministerstva průmyslu a obchodu. Její vyjádření ocenily odbory.

Dohoda TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) má odstranit byrokracii, cla a další omezení v obchodu mezi EU a USA. Má rovněž sladit unijní a americké standardy, takže firmy už například nebudou muset vyrábět jiné zboží pro evropský a jiné pro americký trh. Dohoda by měla ulehčit unijním firmám vstup na americký trh a naopak, což by mělo přispět ke vzniku nových pracovních míst. Vyšší konkurence by ale mohla znamenat krach některých firem.

Vyjednávání je podle Vondráčkové zhruba v polovině, snahou je ukončit jej ještě za prezidentování Baracka Obamy. Nyní se bude řešit obsah jednotlivých kapitol dohody.

Česko podporuje zrušení cel na průmyslové výrobky, které představují v průměru čtyři procenta, v některých případech ale až pětinu ceny zboží, uvedla Vondráčková. Největší přínos by měla mít TTIP pro české automobilky, strojírny a výrobce zdravotnické techniky a léčiv. Česká republika v rámci dohody prosazuje ochranu zeměpisného označení pro České pivo, Českobudějovické pivo a jeho varianty a Žatecký chmel. Podle Vondráčkové se jednání v tomto směru ale nikam neposunula a budou dokončena mezi posledními.

Terčem kritiky byla dosavadní malá informovanost o obsahu dohody. Spor se vedl i o to, zda má dohoda povolovat arbitráže mezi investory a státy. Podle návrhu Evropské komise by měl vzniknout patnáctičlenný arbitrážní tribunál ISDS, v němž by třetinu členů nominovala EU, třetinu USA a na zbylých pěti by se měly dohodnout. Jednání tribunálu by na rozdíl od dosavadních arbitráží mělo být veřejné. Návrh počítá i s nastavením odměn pro arbitry. Náklady řízení v řádech několika milionů eur by měla nově platit ta strana sporu, která prohraje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *