02.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohodli se na zjednodušení

Závěry ke zjednodušování legislativy, situace na mléčném trhu a také nedávno zveřejněná zelená kniha o společné rybářské politice byly hlavními náměty jednání rady ministrů zemědělství a rybářství, která se konala v uplynulém týdnu. Tentokrát jí předsedal nový český ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Ministři jednomyslně schválili závěry ke zjednodušování společné zemědělské politiky, které bylo i důležitou prioritou našeho předsednictví. Do roku 2012 by se díky němu mělo ušetřit kolem 1,4 miliardy euro. „Zjednodušení je třeba pojímat komplexně - právní prostředí pro dnešního farmáře zahrnuje řadu legislativních podmínek, které se týkají rostlinné výroby, chovu, environmentálních a hygienických zásad a dalších věcí," vysvětlil ministr Šebesta. Přijaté závěry se proto podle něj vztahují na celý právní komplex unie a navrhují konkrétní kroky pro další období. Ty se týkají například přímých plateb, rozvoje venkova či cross compliance. Legislativu, která se již přežila, je třeba zrušit a vyčistit i sjednotit mnohokrát měněné předpisy. Další zjednodušování mohou přinést elektronické systémy administrace.
Schválené závěry zdůrazňují:
• nutnost zjednodušovat vnitrostátní legislativy v členských státech,
• výměnu zkušeností v procesu zjednodušování mezi jednotlivými zeměmi,
• efektivnější zapojení platebních agentur, resp. jejich zkušeností jako přímého administrátora plateb, do procesu zjednodušování,
• lepší obeznámenost bruselských úředníků s konkrétními podmínkami zemědělců přímo na farmách.
„Moderní zemědělství klade důraz na flexibilitu, konkurenceschopnost a možnost reagovat na signály trhu. Tomu musí odpovídat i pružná legislativa, která nebude farmářům svazovat ruce, ale naopak jim bude usnadňovat práci,“ zdůraznil Šebesta s tím, že složité právní prostředí je výsledkem dlouhodobého vývoje společné zemědělské politiky a mnohdy důsledkem politických kompromisů členských států. Zjednodušení by měli ocenit hlavně zemědělci, protože u nich se podle Šebesty nejen sbíhá veškerá legislativa, ale hlavně ji musí každodenní prací naplňovat. Jednoduché a transparentní předpisy by měly být maximálně efektivní i z rozpočtového hlediska.
Pro ulehčení situace chovatelů dojnic uvažuje Evropská komise o možnosti dát zálohy na přímé platby ve výši 70 procent již 16 října. Možná jsou i další opatření, a to například rozšíření podpory školního mléka na další výrobky, prodloužení intervenčních opatření i po 31. srpnu a také prodloužení skladování másla. Situací na mléčném trhu se bude zabývat i červnová rada.
"Ačkoliv je Česká republika vnitrozemským státem, jsme rádi, že diskuse o tom, kam se má budoucnost společné rybářské politiky ubírat, nastartovala za českého předsednictví," poznamenal Šebesta k dalšímu důležitému tématu rady. Delegace členských zemí podle něj považují v této oblasti za důležité dlouhodobé a trvale udržitelné nastavení systému, zejména s ohledem na životní prostředí a zajištění životaschopného ekonomického modelu. To je třeba vzít v úvahu i při nastavování budoucího systému kvót a rybolovné kapacity. I rybářská politika potřebuje další zjednodušení a zefektivnění celého systému, včetně kontrolních mechanismů. Politika by měla být flexibilní, více tržně orientovaná a měla by využívat moderní nástroje řízení. Šebestu, jak uvedl, zaujalo v debatě na toto téma zejména větší zapojení akvakultury a také otázka výmětů. Jako výměty se označují úlovky, které rybář z nejrůznějších důvodů hodí zpátky do moře, ale které jsou ve velkém procentu neschopné dalšího života. Otázkou výmětů, jejichž množství by bylo třeba omezit, se ministři zabývali na žádost Evropské komise. Podle ní tkví příčiny, proč vůbec k výmětům dochází, v současném právu unie i jednotlivých členských států, národním systému přidělování kvót a také v chování rybářů. Široká diskuse o zelené knize o společné rybářské politice by měla probíhat ještě v příštím roce. Definitivní nová podoba politiky by měla být hotová v roce 2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down