16.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohodnuté ceny se zpracovateli by se měly blížit průměru sousedních států

Majetkové propojení se zpracovateli by mohlo vyřešit problémy s odbytem zemědělských komodit. Dlouhodobé smlouvy mezi zemědělci a zpracovateli na příští rok by měly být uzavřeny během října. Farmářské ceny se mají blížit průměru sousedních států. V současnosti jsou u většiny komodit nižší, domnívá se předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.

Ceny za obilí jsou podle svazu vyrovnané v Česku i v Německu. Za živočišné produkty dostávají ale čeští chovatelé méně. U jatečných býků je tuzemská cena kolem 40 korun za kilogram živé hmotnosti až o osm korun nižší než průměr bývalé evropské patnáctky. Farmářské ceny prasat kolísají a v průměru od ledna do července nepřevýšily 30 korun za kilogram živé hmotnosti. Proti průměru původních členských zemí stále zaostávají asi o tři koruny. Za mléko farmáři dostávají kolem osmi korun, jejich kolegové v Německu asi 8,60 koruny, uvádí svaz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down