Dokud se zemědělci nedohodnou, rizikový fond předkládat nebudeme, řekl Toman

Fond těžko pojistitelných rizik nebude, dokud se samotní zemědělci nedohodnou na konkrétních požadavcích. Řekl to dnes ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministerstvo zemědělství pod jeho vedením do té doby nové návrhy představovat nebude. Loni na podzim pět oborových zemědělských organizací odmítlo návrh a způsob projednání zákona. Ministerstvo ho chtělo předložit jako poslaneckou iniciativu.

O zákoně se diskutuje již déle než desetiletí. Jako o systematické náhradě zemědělcům za škody způsobené suchem nebo mrazy hovořilo o plánu na předložení zákona již několik bývalých ministrů, nikdy se tak ale nestalo. Také podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka se totiž zatím nenašel v sektoru konsensus, se kterým by zemědělská veřejnost souhlasila. S ministerským návrhem pak Šebek nesouhlasil, odvádění peněz do fondu by podle něj mělo být dobrovolné, nikoliv povinné, jak plánoval stát. Jeho přijetí by podle něj v oboru vytvořilo čisté plátce do systému a čisté skupiny příjemců.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha dříve sdělil, že svaz ministerské řešení také neviděl jako ideální. "Podle našeho názoru je výhodnější vytvořit systém, který by umožňoval zemědělcům průběžně odkládat část svých příjmů na specifický krizový účet a při aktivaci využití této krizové rezervy by byly tyto prostředky vyjmuty z povinnosti dodanění," řekl dříve mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down