08.12.2015 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dolany měly nejvyšší úrodu jablek za pět let

Jeden z největších pěstitelů jablek v zemi, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, letos sklidil přibližně 7000 tun jablek, což znamenalo nejvyšší úrodu za posledních pět let. Meziročně byla sklizeň vyšší o 17 procent. Družstvo věří, že prodejem letošní úrody vyrovná téměř šestimilionovou ztrátu, kterou utrpělo z prodeje loňské sklizně. Uvedl to vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer.

Dobré zpeněžení úrody podle něj naznačují letošní ceny, které se po loňském propadu způsobeném embargem na vývoz do Ruska vrátily na úroveň před dvěma až třemi lety. Farmářská cena jablek se nyní podle dat Státního zemědělského intervenčního fondu pohybuje podle odrůdy a kvality přibližně od deseti do 13 korun, zatímco loni byla asi o tři koruny nižší. Úrodu v Dolanech nijak zásadně neovlivnilo letošní extrémní sucho a teplo, protože podnik má většinu výsadeb pod kapkovou závlahou. "U mladých výsadeb se závlahou jsme dosáhli výnosu 50 tun z hektaru, zatímco starší sady bez závlahy měly výnos kolem 20 tun. Průměr byl solidních 35 tun z hektaru," uvedl Fišer. Sadům se letos vyhnulo i větší poškození kroupami, nepostihly je ani jarní mrazy. Teplo a slunce jablkům dodaly vyšší obsah cukru.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down