Domácí mají přednost

Zemědělské družstvo Agrochema Studenec v Koněšíně na Třebíčsku by mohlo dodávat prasata do Německa, Rakouska nebo do Ruska. Podnik již na jaře kvůli propadu cen prodal část produkce do Maďarska. V posledních týdnech se však cena vepřového zvedla a již zhruba odpovídá ceně vývozní, takže družstvo se opět zaměří na tuzemské odběratele. Uvedl to jeho předseda Josef Matějek.

Solidní dlouhodobé vztahy s domácími potravináři by podle něj omezily dopad výkyvů na trhu. Export navíc znesnadňují velké vzdálenosti. Současná cena prasat je, jak řekl na přijatelné úrovni a farmáři nebudou tlačit na další růst. K tomu by podle něj naopak mohli přispět někteří zpracovatelé, kterým kvůli špatným vztahům se zemědělci chybí surovina. „Jsou ochotni ceny zvednout i s tím, že zaplatí později nebo nezaplatí vůbec,“ míní.
Jak uvedl předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba, Od 1. Května, kdy padly veškeré bariéry, chovatelé prasata vyváželi především do Německa a Rakouska, ale také Itálie. Následný propad na domácím trhu odhadl Veleba na 20 až 30 tisíc kusů. Tím podle něj nyní skončily cenové konflikty s mnoha masokombináty, které stlačily od počátku roku ceny prasat. „Zpracovatelé mohou buď omezit výrobu nebo zaplatit více,“ řekl. Zároveň upozornil, že nynější trh s vepřovým charakterizuje i soustavný pokles počtu prasnic, který dosáhl letos k 1. dubnu asi 251 tisíc kusů. Meziročně to bylo o 11,3 procenta méně a po zániku mnoha domácích chovů tento trend pokračuje. V červenci tak dodají zemědělci na trh asi o 15 procent prasat méně a kvůli nedostatku v okolních zemích bude problematický i případný import.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *