24.07.2007 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí produkce piva opět stoupla

Výstav domácích pivovarů by měl za letošní první pololetí meziročně vzrůst zhruba o tři procenta. Odhaduje to výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle jeho slov vzroste jak tuzemská produkce, tak i export, zejména díky letošnímu příznivému počasí. Tempo růstu prodejů v zahraničí ale podle něj bude pomalejší než v posledních letech.
Za loňské první pololetí pivovary vyrobily 9,55 milionu hektolitrů piva. Při tříprocentním nárůstu by ve stejném letošním období měla výroba překročit 9,8 milionu hektolitrů.
U exportu, který byl v posledních letech hlavním tahounem růstu výroby piva, lze podle Veselého za pololetí předpokládat vzestup kolem pěti procent. Ve stejném období loni odbyt piva na zahraničních trzích meziročně stoupl o 17 procent. Podle některých odborníků se ale zřejmě již vyčerpávají možnosti, jež přineslo odbourání exportních bariér a zjednodušení vývozu po vstupu do EU. Také roste licenční produkce českého piva v zahraničí.
Za první tři měsíce roku domácí pivovary vyrobily 4,18 milionu hektolitrů piva, což byl meziroční nárůst o 3,5 procenta. Vývoz přitom stoupl o 4,2 procenta na 722 tisíc hektolitrů. Domácí produkce narostla o 3,3 procenta na 3,46 milionu hektolitrů. Přispěly k tomu zejména mimořádně teplé zimní měsíce. Loni byla zima naopak dlouhá a mrazivá.
Za loňský rok domácí produkce piva dosáhla rekordních 19,79 milionu hektolitrů, což byl meziroční nárůst o 3,8 procenta. Letos by mohla vzrůst na 20 milionů hektolitrů, odhadl Veselý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 46MB (9.2% of 500MB)