Objemu 700 až 800 tisíc hektolitrů ročně by mohla podle odhadů dosáhnout domácí produkce vína díky intenzivnímu vysazování vinic před vstupem do EU. V posledních letech vinaři produkovali mezi 500 až 600 tisíc hektolitry ročně. Nárůst bude postupný s tím, jak začnou nové vinice plodit, řekl k tomu tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Problémem po vstupu do EU jsou ale podle něj sílící dovozy, což má negativní vliv na ekonomiku pěstitelů révy i výrobců.
Import vína stoupl podle údajů svazu v prvním roce po vstupu, tedy od května 2004 do května 2005, meziročně zhruba o pětinu a v následujícím období tento trend ještě zesílil. Z velké části jde přitom o vína nižší kvality za nízké ceny, uvedl Půček.
To má dopad na výrobce vín i pěstitele révy. Těm loni tržby za hrozny propadly asi o pětinu. Také zpracovatelé jsou pod vlivem levných dovozů tlačeni obchodníky ke zlevňování. "Diktát marketů je do budoucna za těchto podmínek neudržitelný a v případě neregulace bude znamenat snížení počtu producentů," uvedl Půček. Některé firmy již loni produkci omezily, dodal.
Největším problémem, který dovozy způsobily, je pokles cen, a to i kvalitních přívlastkových vín, řekl ČTK obchodní zástupce středně velkého vinařství LIVI Dubňany Petr Kratochvíla. Tento trend podle něj trvá a vína jsou v různých akcích měsíc od měsíce levnější.
Objevují se prý i takové cenové nabídky, že po odečtení ostatních nákladů zbude na samotnou výrobu 0,7 litru vína méně než deset korun. Řetězce navíc začínají centralizovat nákup pro celou Evropu, což zostřuje konkurenční boj.
Naopak importéři si otevření trhu pochvalují. Dovoz kryje značnou část české spotřeby. Domácí výroba již před vstupem uspokojovala jen asi 35 procent spotřeby.
Podle Půčka vstup do EU vinařům mnoho pozitivního nepřinesl. Zrušení obchodních bariér znamenalo sice vedle tvrdší konkurence i větší možnosti vývozu. Prorazit v zahraničí je prý ale komplikované mimo jiné kvůli byrokratické mašinérii v rámci celních předpisů unie. Vývoz vín z ČR se tak příliš nemění a největší objem jde stále na Slovensko.