12.02.2010 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dominuje záchrana rozmanitosti

Brusel rozdělí mezi členské státy celkem šest miliard eur na rozvoj venkova. Část jde z prostředků určených na plán obnovy hospodářství Evropské unie (jedna miliarda eur) a zbytek je výsledkem kontroly stavu (health check) reformy společné zemědělské politiky (SZP) a jiných převodů v rámci SZP. Peníze dostanou členské státy na základě úprav příslušných programů rozvoje venkova, které předložily Bruselu ke schválení v době od října 2009 do ledna 2010. Jak z programů vyplývá, většina nově získaných finančních prostředků se soustředí na ochranu biologické rozmanitosti (31,2 procenta všech financí, tj. 1542 milionů eur) a vodního hospodářství (26,9 procenta, tj. 1332 milionů eur).

Na restrukturalizaci mlékárenského odvětví připadlo 14,5 procenta z celkového rozpočtu (716 milionů eur), na opatření v oblasti změny klimatu 14,2 procenta (704 milionů eur) a na podporu obnovitelných zdrojů energie 5,6 procenta z celkového dodatečného rozpočtu (275 milionů eur). Ve venkovských oblastech je podle Evropské komise důležitou politickou otázkou i rozvoj širokopásmové infrastruktury. Proto členské státy budou do širokopásmového připojení investovat více než 35 procent finančních prostředků z plánu EU určených na obnovu hospodářství, tj. jedné miliardy eur. To představuje zhruba 360 milionů eur. Některé členské státy využily možnost podpořit ze zmíněných prostředků inovace a další nové úkoly. Celkem šlo na tento účel kolem 16 milionů eur.
„Současná hospodářská a environmentální situace vyžaduje jednat – a stejně tak na venkově jako v našich městech,“ řekla Mariann Fischerová Boelová, ve své funkci končící komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova. „Na evropské úrovni podnikáme rázná opatření v mnoha oblastech. Kontrola stavu reformy SZP a Plán evropské hospodářské obnovy přinesly nové finanční prostředky, které mohou pomoci řešit nejpalčivější problémy, jako je restrukturalizace mlékárenství a boj se změnou klimatu. Je na členských státech a regionech, aby tyto prostředky rozumně využily.“
Členské státy a regiony musí každoročně podávat zprávu o veškerých výdajích v rámci programů rozvoje venkova i o jejich dopadu. Od letošního roku se to bude týkat i zmíněných dodatečných finančních prostředků.
České úpravy
Česká republika by podle v lednu 2010 schválené změny Programu rozvoje venkova měla dostat k dispozici asi 42 milionů eur. Z nich téměř 15 milionů eur (35 procent) půjde na boj s klimatickými změnami, zhruba osm milionů eur (19 procent) na obnovitelné zdroje energie, necelých sedm milionů eur (16 procent) na vodní hospodářství a skoro 13 milionů eur (30 procent) na restrukturalizaci mlékárenství (podrobněji viz Zemědělec č. 6).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down