20.11.2006 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dopady zákoníku práce

Až na 180 milionů korun lze předběžně vyčíslit důsledky, které může mít zavedení nového zákoníku práce v resortu ministerstva zemědělství. Tato norma s několika desítkami sporných bodů nabude pravděpodobně účinnosti k 1. lednu 2007. Odbory totiž minulý týden odmítly návrh na její odložení na 1. duben 2007

Jak pro týdeník Zemědělec uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Táňa Králová, jen na částku 80 milionů korun se mohou vyšplhat úhrady za pracovní pohotovost, která se má nově započítávat do pracovní doby. Kolem 50 milionů korun mohou představovat finanční nároky na vyplacení nemocenské, přesčasy vedoucích zaměstnanců a zvláštní příplatky. Dalších 50 milionů korun si podle předpokladů vyžádá proškolení zaměstnanců, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a nákup ochranných pomůcek pro soukromé podnikatelské subjekty.
Vedle zvýšených finančních nároků lze očekávat i problémy věcné, a to jak ve státní, tak podnikatelské sféře. Po velkém rozšíření pravomocí odborových organizací mohou zejména v nepřetržitých provozech zkušebních a výzkumných ústavů nastat obtíže v organizaci pracovní doby a pracovní pohotovosti zaměstnanců. Komplikace mohou být i při vydávání vnitřních předpisů u zaměstnavatele, kde působí odborová organizace. Omezení přesčasových hodin při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby by znamenalo značné zvýšení nákladů na provoz farem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down