Doplácejí na falšování

Falšování potravin je významný problém, na který v důsledku doplácejí nejen spotřebitelé, kteří platí za něco, co neočekávají a nechtějí, ale i poctiví výrobci. Uvedl to minulý týden ministr zemědělství Marian Jurečka na odborné prezentaci v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, kterou uspořádala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci se sněmovním zemědělským výborem a ministerstvem zemědělství.

Jurečka je přesvědčen o tom, že čím dál větší konkurence, která panuje na trhu, souvisí s větším tlakem na cenu a efektivitu výroby a podobně. Tato situace podle něj logicky motivuje některé výrobce hledat varianty, jak zlevnit svoji výrobu. „Pro ty, kteří vyrábějí kvalitní potraviny a nemají ambici obcházet základní kvalitní suroviny, vzniká nekalé konkurenční prostředí. To se může ve svém důsledku promítat do ekonomických výsledků či daňových odvodů,“ vysvětlil ministr. Dozorové orgány, jako je SZPI či Státní veterinární správa, které podle něj fungují na vysoké úrovni. „Vloni pomohla novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která jim dala nové kompetence, aby jejich dozorová činnost byla více efektivní,“ připomněl. Podle Jurečky ministerstvo disponuje ještě nějakými návrhy, jak řešit problémy spojené s falšováním. Ministr rovněž uvedl, že letos se počítá s personálním posílením SZPI.  Podle ústředního ředitele SZPI Martina Klanici v řadě případů není spotřebitel schopen chránit své oprávněné zájmy sám. „Proto Státní zemědělská a potravinářská inspekce je připravena i nadále využívat všech dostupných prostředků k odhalování potravinových podvodů,“ řekl s tím, že SZPI se falšováním potravin zabývá více než dvacet let. Využívá přitom jak vlastní, tak převzaté vědecké poznatky. „Odhalit potravinový podvod není totiž nic jednoduchého, řada příkladů falšováním byla souhrnem velkého počtu metod,“ podotkl Klanica. Prezident Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman ve svém vystoupení zdůraznil, že obě komory vystupují proti falšování potravin. To totiž poškozuje nejen spotřebitele, ale také poctivé výrobce, kteří své produkty nešidí. Musí je tak prodávat za vyšší ceny proti výrobcům, kteří nahrazují jednotlivé složky levnějšími. Problémem podle něj je rovněž tlak obchodních řetězců na cenu.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 17

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down