18.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doporučené odrůdy konzumních brambor

Činnost související s přípravou podkladů pro Seznam doporučených odrůd (SDO) konzumních brambor pokračovala v roce 2010 za nezměněných podmínek. Řídila se tedy ustanovením příslušného zákona č. 219/2003 Sb. a rozhodnutím Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského pověřit Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod garantem tohoto seznamu.

Výsledky získané pro SDO byly rozděleny na dvě skupiny. Do první patří SDO pro produkci raných konzumních, do druhé pro produkci ostatních konzumních brambor.
Protože bylo uzavřeno hodnocení velmi raných odrůd v ranobramborářské oblasti, je připraven přehled a doporučení za roky 2008–2010 pro tuto skupinu (tab.). Ve zkouškách pro SDO bylo hodnoceno 12 přihlášených velmi raných odrůd z hlediska jejich využití pro produkci raného konzumu v teplejších, úrodnějších oblastech při využití závlahy, resp. kombinace závlahy a netkané textilie.
Pro informaci uvádíme plochu množení jednotlivých odrůd, zkoušených pro SDO v r. 2010. V roce 2010 představovaly velmi rané odrůdy přihlášené do zkoušek pro SDO necelých 207 hektarů, tj. 25 % z celkové množitelské plochy velmi raných odrůd v ČR. Významné místo z odrůd zkoušených pro SDO patřilo především odrůdám Magda, Rosara a Monika. Pozitivní je, že většina velmi raných odrůd zkoušených pro SDO byla v množitelsky nepříznivém roce 2010 poměrně úspěšná, a proto jejich podíl na produkční ploše bude pravděpodobně vyšší.
Základní charakteristiku odrůd zapsaných v SDO pro užitkový směr „rané pro přímý konzum“ v r. 2011 uvádí následující přehled:

Berber

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ BC. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký. Proti napadení rakovinou brambor patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: HZPC Holland B.V., Nizozemsko
Zástupce v ČR: Medipo Agras H.B., spol. s r. o.

Everest

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. K napadení rakovinou bramboru patotypu 1 silně náchylná, proti napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Van Rijn-KWS
B. V., Nizozemsko
Zástupce v ČR: Agroradost s. r. o.

Flavia

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Saka-Ragis Pflanzenzucht GbR, Německo
Zástupce v ČR: Medipo Agras H. B., spol. s r. o.

Inova

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou dlouze oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký až nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Van Rijn-KWS
B. V., Nizozemsko
Zástupce v ČR: Agroradost s. r. o.

Krasa

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou krátce oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký až nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Sativa Keřkov, a. s.

Magda

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ AB. Hlízy jsou krátce oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 rezistentní, k napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 náchylná.
Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.

Marketa

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Sativa Keřkov, a. s.

Monika

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou dlouze oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. K napadení rakovinou bramboru patotypu 1 silně náchylná, proti napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.

Radana

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (závlaha). Varný typ AB. Hlízy jsou krátce oválné až oválné, s červenou slupkou. Počet hlíz pod trsem středně vysoký až nízký. K napadení rakovinou bramboru patotypu 1 slabě až středně náchylná, k napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 náchylná.
Udržovatel: Sativa Keřkov, a. s.

Rosara

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha). Varný typ AB. Hlízy jsou oválné, s červenou slupkou. Počet hlíz pod trsem středně vysoký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Saka-Ragis Pflanzenzucht GbR, Německo
Zástupce v ČR: Medipo Agras H. B., spol. s r. o.

Saline

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký až nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: HZPC Holland
B. V., Nizozemsko
Zástupce v ČR: Medipo Agras H. B., spol. s r. o.

Suzan

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ AB. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 slabě rezistentní, proti napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.

Velox

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ B. Hlízy jsou oválné. Počet hlíz pod trsem středně vysoký až nízký. Proti napadení rakovinou bramboru patotypu 1 a háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 rezistentní.
Udržovatel: Saka-Ragis Pflanzenzucht GbR, Německo
Zástupce v ČR: Medipo Agras H. B., spol. s r. o.

Vera

Odrůda doporučená: rané pro přímý konzum (textilie + závlaha, závlaha). Varný typ BC. Hlízy jsou krátce oválné. Počet hlíz pod trsem nízký. Proti napadení rakovinou brambor patotypu 1 rezistentní, k napadení háďátkem bramborovým patotypu Ro 1 náchylná.
Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.
Přehled odrůd, které budou součástí SDO pro produkci ostatních konzumních brambor, brambor vhodných pro loupání za syrova, k mytí, pro dlouhodobé skladování, výrobu lupínků a hranolků bude zveřejněn později po dokončení technologických rozborů a projednání v odborné komisi.

 

Klíčové informace

– V pokusech (vybrané pracoviště ÚKZÚZ, Zemservis, zkušební stanice Domanínek a Výzkumná stanice Valečov) lze sledovat pouze odrůdy registrované v České republice.
– Odrůdy byly do zkoušek pro SDO přihlášeny udržovatelem nebo jeho zástupcem v České republice. 
– Získané informace proto nemohou přinést pro jejich uživatele komplexní přehled o všech významných odrůdách pěstovaných u nás, ale pouze částečný pohled na nabízený sortiment
.

 

Ing. Bohumil Vokál, CSc.
Výzkumný ústav
bramborářský Havlíčkův
Brod, s. r. o.
Ing. Václav Čermák Ústřední kontrolní a zkušební
 ústav zemědělský
Lípa u Havlíčkova Brodu
Prof. Ing. Miroslav Jůzl, CSc.
Mendelova univerzita v Brně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down