30.05.2013 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doporučené odrůdy řepky olejky ozimé

Ve spolupráci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) a Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin byl v roce 2012 obdobně jako v letech minulých zkoušen sortiment vybraných registrovaných odrůd řepky olejky ozimé v pokusech pro Seznam doporučených odrůd.

V sortimentu pokusů bylo zastoupeno 13 hybridů, jeden hybrid polotrpasličí a 13 odrůd liniových. V ročníku 2011/2012 byly pokusy založeny na 20 lokalitách. Výnosové výsledky pokusů se úspěšně podařilo vyhodnotit na 14 lokalitách, z toho bylo sedm lokalit v teplé oblasti pěstování a sedm v chladné.
Na základě vyhodnocených výsledků sklizňového ročníku 2012, 2011 a 2010 byly odrůdy rozděleny do jednotlivých kategorií doporučení (viz tabulka).
Rozdělení odrůd podle kategorie doporučení je následující:
- Odrůdy předběžně doporučené
Odrůdy nově zařazené do pokusů pro SDO nejméně s tříletými výsledky zkoušení, z toho první rok v pokusech pro SDO.
- Odrůdy doporučené
Odrůdy nejméně s dvěma lety zkoušení v pokusech pro SDO a splňující výchozí kritéria pro doporučení.
- Odrůdy ostatní
Odrůdy nejméně s dvěma lety zkoušení v pokusech pro SDO, ale nesplňující některé z výchozích kritérií pro doporučení.
- Odrůdy pro speciální využití* – odrůdy výrazně se odlišující kvalitou (např. odlišné zastoupení mastných kyselin nebo jiného růstového typu (polotrpasličí aj.).
Poznámka: Odrůdy v této kategorii se posuzují podle výchozích výkonových kritérií pro doporučení platná pro liniové odrůdy. Pokud žádná zkoušená odrůda tato kritéria nesplní, zařadí se k doporučeným odrůdám pouze jedna nejvýkonnější odrůda daného typu.

Dosažené výsledky

Průměrné výnosové, agronomické a kvalitativní výsledky dosažené v letech 2010 až 2012 jsou uvedeny v následující tabulce a grafech.
Hybridní odrůdy
Nově doplnily zkoušený sortiment hybridní odrůdy Inspiration, Jumper, Rumba, Sherpa a SY Cassidy.
Teplá oblast pěstování
Nejvyššího výnosu semene v této oblasti mezi zkoušenými hybridními odrůdami dosáhly předběžně doporučené odrůdy Inspiration, Sherpa a Rumba a doporučené Artoga a DK Exquisite.
Doporučené odrůdy Rohan, Primus, Xenon a předběžně doporučená SY Cassidy měly střední výkonnost.
Nižší výnosy jsou patrné u předběžně doporučené odrůdy Jumper, doporučené NK Speed, PR46W26 (odrůda s nejvyšším obsahem oleje v sortimentu) a ostatní odrůdy Dobrava spolu s polotrpasličím hybridem DK Secure.
Chladná oblast pěstování
Chladné oblasti svou výkonností dominují předběžně doporučené hybridy Sherpa a Inspiration, střední výkonností se vyznačují doporučené hybridní odrůdy NK Speed, DK Exquisite, Rohan, Primus a Artoga a také z předběžně doporučených Rumba a SY Cassidy. Nižší výkonnost je patrná u doporučených hybridů PR46W26 a Xenon, předběžně doporučeného hybridu Jumper a také u hybridu Dobrava z kategorie ostatních odrůd. Výnosově zaostává polotrpasličí hybrid DK Secure.
Liniové odrůdy
Nově byly v pokusech pro doporučování zkoušeny odrůdy Cortes, Buzz, Lohana a NK Grandia.
Teplá oblast pěstování
Nejvyššího výnosu semene dosahují v teplé oblasti pěstování doporučené odrůdy NK Morse, Sherlock a předběžně doporučené Lohana a NK Grandia.
Střední výkonnost mají doporučené odrůdy Arot, Totem, NK Diamond a Ladoga spolu s předběžně doporučenými Cortesem a Buzzem.
Výnosově zaostávají doporučená odrůda SW 05025 A (Da Vinci) a ostatní odrůdy ES Alegria a Chagall.
Chladná oblast pěstování
V chladné oblasti sortimentu liniových odrůd výnosově dominují odrůdy: předběžně doporučená NK Grandia a doporučené NK Morse a SW 05025 A (Da Vinci).
Střední úrovně výnosu dosahují předběžně doporučené Lohana, Cortes a doporučené NK Dimond, Arot, Ladoga Totem, Sherlock a kategorie ostatní Chagall.
Výnosové zaostávání je zřetelné u předběžně doporučené odrůdy Buzz a odrůdy z kategorie ostatních ES Alegrie.

Závěr

Od března letošního roku je k dispozici nové vydání společné publikace Seznamu doporučených odrůd řepky olejky a sóje a Přehledu odrůd dalších olejnin.
V publikaci jsou dostupné nejen informace o odrůdách řepky olejky ozimé, ale také o odrůdách řepky olejky jarní zkoušených pro doporučování, odrůdách nově registrovaných a odrůdách dalších brukvovitých olejnin, sóje luštinaté, máku setého a lnu olejného.
(Tabulky a grafy najdete v tištěné verzi Zemědělce)

Ing. Petr Zehnálek
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Hradec nad Svitavou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down