02.11.2010 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doporučení pro reformu zemědělství

Zprávu zabývající se hodnocením dosavadních reforem společné zemědělské politiky (SZP) Evropské unie vydala v uplynulých dnech ještě před zveřejněním podoby politiky po roce 2013 Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Jak z ní vyplývá, evropská podpora zemědělských příjmů v unii se za posledních 20 let výrazně snížila. Zatímco v období let 1986 až 1988 činila až 39 procent zemědělských příjmů, v letech 2008 až 2010 poklesla na 22 procent. Na poklesu se podílí řada faktorů. Kromě reforem politiky jsou to i vysoké ceny komodit, které relativní hodnotu podílu dotací na příjmu zemědělců snižují. OECD však připomíná, že i přes pokles výdajů na SZP, tvořily v loňském roce až 45 procent celkového rozpočtu Evropské unie. V číselném vyjádření to bylo 53 miliard eur. Celková podpora zemědělcům v unii, do níž OECD nepočítá jen přímé platby či vnitrostátní doplatky, ale také dopady vládních politik na ceny apod., dosáhla loni podle této organizace v unii celkem 77 miliard eur.

Pro připravovanou reformu SZP má OECD následující doporučení:
• odstranit zbývající překážky pro fungování trhů vstupů a výstupů, zejména umožnit otevřenější přístup na trh EU a zprůhlednit celoevropský trh pro prodej a pronájem pozemků, produkční kvóty a platební nároky,
• zvýšit investice do zemědělských inovací,
• zavést účinný a úplný rámec pro řízení rizik na úrovni EU, přičemž by se zákonodárci měli vyhýbat oblastem, které dokáže řešit soukromý sektor, jako je například pojištění či futures kontrakty,
• vyvinout cílené úsilí ke zlepšení životního prostředí, včetně přímých plateb pro farmáře za zajištění ekologického zboží a služeb.
Loni se podíl subvencí výrazně snížil v mnoha zemích. V USA klesly o 18,7 procenta na 25,6 miliardy USD. Pro srovnání v Číně subvence pro zemědělce naopak stouply o 40 procent na 147 miliard USD, avšak poměr subvencí na celkových příjmech zemědělců byl nižší než v zemích OECD. Ceny zemědělských produktů mají podle OECD ve středně dlouhém období zůstat vysoké a nestabilní. To je sice dobrá zpráva pro farmáře, ale katastrofální pro chudé spotřebitele. Vlády by tak měly podle OECD přejít k reformám některých svých politik, které by chudým lidem pomohly. Patří mezi ně třeba zrušení podpory biopaliv.
OECD sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Celkem má 34 členů, mezi nimiž je i Česká republika a Slovensko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down