29.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dorovnání přímých plateb na příští rok se řeší

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny má do čtvrtka projednat návrh zemědělského výboru, který se týká dorovnání přímých plateb pro rok 2007 o chybějící částku 1,9 miliardy korun. Tato suma představuje sedmdesát procent úrovně starých členských zemí EU. Pokud toto řešení poslanci neschválí, má ministerstvo zemědělství v záloze další variantu. První polovinu chybějící částky by zajistil resort, druhá by šla z rezervy vlády, informovala ministryně zemědělství Milena Vicenová o této dohodě s premiérem Mirkem Topolánkem.

Maximální přímé platby považuje ministryně Vicenová za prioritní. Stejný postoj zaujal podle ministerstva zemědělství při setkání se zástupci agrárních organizací také premiér Mirek Topolánek. Zemědělci v příštím roce dostanou z rozpočtu unie platby na úrovni 40 procent starých členských zemí. Stát je může dorovnat na sedmdesát procent. Přímé platby dorovnané na tuto výši by v příštím roce podle údajů MZe představovaly asi dvacet miliard korun.
Poprvé budou domácím zemědělcům tyto klíčové dotace dorovnány na maximální výši letos, kdy budou činit 65 procent úrovně v původní evropské patnáctce. Výplata přímých plateb z EU, jejichž sazba činí 2518 korun na hektar, začne od 1. prosince. Od poloviny téhož měsíce se začne vyřizovat také jejich národní dorovnání.
Přímé platby se formou jednotné platby na hektar vyplácejí ve většině nových členských zemí EU. Původně měly přejít od roku 2009 na novou platbu na farmu. Nynější systém byl ale prodloužen až do roku 2010, sdělila Vicenová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down