17.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dorovnání přímých plateb půjde i letos na komodity

Národní dorovnání přímých plateb zemědělcům půjde i letos na vybrané komodity, i když poněkud jiným systémem. Peníze nebudou jako dosud vypláceny na aktuální objem produkce, ale podle její výše ve stanoveném referenčním období. Podle tiskové mluvčí MZe Táni Králové totiž musí být platby na základě požadavku EU od letošního roku částečně nebo plně odděleny od produkce.

Na dorovnání přímých dotací půjde letos 7,25 miliardy korun, tedy obdobně jako loni. Návrh příslušného nařízení schválila v pondělí vláda.
Stát letos základní farmářské dotace doplatí v maximální možné výši. Letos tedy z unijních 40 procent na 70 procent úrovně, kterou obdrží farmáři ve starých členských zemích EU. Národní doplatek bude rozdělen jako v minulých letech na chov skotu, ovcí a koz a na pěstování chmele, brambor pro výrobu škrobu, přadného lnu a některých vybraných plodin na orné půdě. Na výjimky, jako je len, se při výplatě bude vycházet ze stavu ke 31. březnu letošního roku.
Podle Bruselu se mají zemědělci sami rozhodnout, zda se jim vyplatí dělat spíše chmel nebo chovat krávy, nebo se zaměřit na něco jiného. Za letošek čeští farmáři dostanou na přímých platbách z EU více než deset miliard korun, které by se měly rozdělit podobně jako loni zhruba na 3,5 milionu hektarů půdy. S národní doplatkem základní dotace přesáhnou 17 miliard Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down